186-211, Cambridge University Press, New York

ضمن اینکه شاخص جهانی نفتبرنت در سال۲۰۲۱، ۵۰درصد رشد ثبت کرد و نفت وستتگزاس اینترمدییت (نفتخام آمریکا) در این دوره بازدهی ۵۵درصدی را رقم زد. وقتى تولید افزایش پیدا کند درآمد مالیاتى نیز بالا مى رود بنابراین از سویى درآمدهاى دولت بالا رفته و از طرفى هزینه هاى دولت کاهش مى یابد و از این طریق وابستگى دولت به درآمد نفت خام کاهش خواهد یافت و این موضوع نیز در برنامه چهارم دیده شده، از 8 درصد رشد اقتصادى سالیانه کشور باید 5/3 واحد درصد آن از محل رشد بهره ورى عوامل تولید باشد.

در ابتدای دهه ۸۰، ۹۰۰ هزار نفر در این بخش مشغول بودند و این تعداد به ۱ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۸ رسید. احمدی نژاد گفت: بخش مهمی از منابع کشور در تهران و شهرهای بزرگ مستهلک می شود، تمرکز زدایی از محورهای اصلی فعالیتهای دولت است به سازمانها و اداراتی که کاری در تهران ندارند، مهلت داده شده است که از این شهر منتقل شوند تا رفت و آمد محدود و اختیارات به استانها واگذار شود.

وی گفت: رشد تقاضای کار در سالهای آینده ادامه دارد، توسعه اشتغال، جهت گیری دولت در این امر اشتغال متوازن در تمام کشور است، هرجا استعداد است آنجا باید شکوفا شود نه اینکه صرفا اعتبارات بر اساس جمعیت توزیع شود، زیرا تمرکز جمعیت به مرکز کشور خواهد بود.

ارقام و آمار بیانگر آن است که رشد تولید ناخالص داخلی در سال های 1380 و 81 بیشتر از رشد با محاسبه نفت بوده است. تقاضای بیشتر و محدودیت عرضه نفت سبب بالارفتن قیمت شده است و این (نظریه هوبرت) که کل ذخایر قابل استخراج نفت امریکا حتی اگر نفت آلاسکا را در نظر بگیرید فقط تا 8 سال دیگر (2013) کفا ف میدهد، نیز تقویت گشته است. بررسی ها نشان می دهد عمده ترین دلیل عدم وصول درآمد در این بازه، عدم توانایی دولت در واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی بوده است.

به عبارت دیگر دولت در فروردین و اردیبهشت امسال توانسته است تنها حدود 27 درصد از درآمدی که بنا بود کسب کند را وصول کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز مازندران ، رضا حاجی پور عصر امروز در آیین معارفه سرپرست جدید فرمانداری شهرستان آمل گفت: در گذشته ۷۰درصد بودجه کشور از محل فروش نفت تامین میشد که این وضعیت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را داریم به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

عملکرد دو ماهه نشان می دهد دولت در دو ماه نخست سال 1400 حدود 97 هزار میلیارد تومان هزینه کرده است و از سویی دیگر در این بازه تنها 57 هزار میلیارد تومان درآمد داشته است. حال سؤال این است که سهم تلاش دولت سیزدهم در خنثیسازی تحریم (و افزایش ۴۰ درصدی درآمدهای نفتی) چقدر بوده است؟

به گزارش ایلنا، مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۹ دی ماه) مجلس شورای اسلامی درباره کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، گفت: چندین سال است علی رغم اینکه قیمت برخی ارقام مانند سوخت و ارز ترجیحی را ثابت نگه داشتیم اما تورم ۵۰ درصدی را به مردم تحمیل کرده ایم، اگرچه این عوامل تاثیر دارد اما ریشه های اصلی تورم در جای دیگر است.

گشایش خط اعتباری 3 میلیارد دلاری برای فعالیت فنی و مهندسی در خارج کشور که کارهای عمرانی مانند پل، کارخانه و پالایشگاه بسازند.

وی توسعه آموزش فنی و حرفهای و مراکز کارآموزی جوانان را راهی برای ایجاد اشتغال دانست و گفت: امروزه هزاران جوشکار ماهر برای صنعت نفت و گاز نیاز داریم که دنبال نیروی کارآزموده می گردیم. به طور کلی اعمال پیشنوشتههای اول تا سوم منجر به افزایش تولید گاز در کشور به طور متوسط، حداکثر 20 میلیارد متر مکعب در سال خواهد شد. ترکیب پیشنوشتهها و یا به عبارت دیگر، اجرای همزمان آنها میتواند به عنوان یک پیشنوشته کلی مورد توجه قرار گیرد.

جهت بیان روابط علی حلقوی در پژوهش حاضر، ابتدا حلقه­ها بطور جداگانه در هر یک از زیر سیستم­ها به صورت مجزا بیان می­شود و در نهایت حلقه کلی شبیه سازی شده مطرح می­گردد.بخش ارزش کل سهام معامله شده در کشورهای منتخب در این قسمت به صورت شماتیک نشان داده شده است؛ با توجه به معرفی بخش ارزش کل سهام معامله شده در بخش دوم تحقیق پیش رو، ارزش کل سهام معامله شده در کشورهای منتخب متاثر از عوامل مختلفی است.