همبستگیهای منافع ملی و ایدئولوژی در سیاست خارجی – ديگران

دستگیری عوامل موثر در ناآرامیهای جمهوری قزاقستان همچنان ادامه دارد. ابوالفتح ادامه داد: به همین دلایل دولت ترامپ از برخی پیمانهای بینالمللی بیرون آمد و متحدان را تحت فشار قرار داد تا هزینههای امینت را بپردازند و در واقع هزینههای امنیت را به متحدان خود مانند عربستان، کره جنوبی و ناتو میفروخت، اما دولت بایدن روند را تغییر داد و همچنان به سیاست هزینه کرد بابت حفظ امنیت متحدانش و کمک به دیگران از جیب مالیات دهندگان آمریکا ادامه میدهد.

مسکو روز گذشته هم تعدادی از نظامیان خود را با هماهنگی با دولت قزاقستان به برخی شهرهای بزرگ این کشور از جمله آلماتی فرستاد تا در برگرداندن نظم و آرامش به این کشور به نیروهای داخلی کمک کنند.

روسیه اعلام کرد حدود ۷۵ هواپیمای ترابری نظامیبرای انتقال حدود ۲۵۰۰ نیروی نظامی آماده هستند تا در صورت درخواست دولت قزاقستان برای کمک به نیروهای امنیتی به این کشور اعزام شوند. روسیه اعلام کرده آماده است گروهی از نظامیان این کشور را به همراه برخی تجهیزات نظامیبه منظور کمک به دولت قزاقستان به این کشور اعزام کند. هرچند، آمریکا هرگز به طور صریح از براندازی نظامی حمایت نکرد، اما گزارش سال 2013 عفو بین الملل روشن ساخت که تجهیزات و سلاح­های آمریکایی بوده که برای سرکوبی مخالفان کودتا استفاده شده است و البته گزارش ادامه می­دهد که دولت آمریکا اجازه صادرات اسلحه به مصر را متوقف نکرده است.

دولت منتخب مردم میتواند با سرلوحه قرار دادن این تجربهها و گریز از روش آزمون و خطا، نقش مهمی در پالایش کشور از بیماری کووئید-۱۹ و گونههای متعدد آن داشته باشد.

در حال حاضر که به صورت مداوم روی FATF و تحریمها مانور میدهند و میگویند که نگاه به داخل قطعاً میتواند مشکلات را بر طرف سازد، مردم انتظار دارند که دولت قبل نسبت به این مسائل پاسخگو باشد.» نمازی تاکید کرد: «الان میگویند یک سری خودرو در گمرک بوده و حالا و در دولت جدید آزادسازی شده است، دولت قبل باید بیاید و توضیح بدهد که چرا این خودروها در گمرک بوده است تا مدیران جدید از ترخیص خودرو به عنوان باز شدن گرههای اقتصادی یاد نکنند!

در همین راستا در این مدت در ابعاد سیاسی و اقتصادی عرصه برای «نظربایف» رئیسجمهور پیشین و حامیان و نزدیکان وی تنگ شده است. به عبارت دیگر محدودسازی رئیسجمهور سابق از همه ابعاد قدرت راهبرد اصلی توکایف در سیاست داخلی است. راهبرد قدرت هوشمند ترکیبی از کاربرد همه مؤلفه ها و عناصر قدرت سخت و نرم نظیر استفاده از ظرفیت های دیپلماتیک، دیپلماسی اجبار، قدرت فناوری های اطلاعاتی و سایبری، قدرت اقتصادی، قدرت فرهنگی، نهادگرایی بین المللی، اجماع سازی بین المللی، افکار عمومی و تصویرسازی بود.

اگرچه عملکرد او در آن دوران از نگاه مردم قابل دفاع بود. ما یک دفتر آمادگی برای همهگیری ایجاد کردیم اما او آن را بست. آسیبهایی که عمده آن نه در تحریم که در سوءمدیریتهای دهه گذشته ریشه داشت و اگر سیاستگذاران و مجریان تصمیمهای درستی میگرفتند، از این دوران با خسارتهای به مراتب کمتری عبور میکردیم. یک تغییر جهانی در استراتژی ایالاتمتحده در حال حاضر با تغییر نقش آمریکا از «پلیس جهانی» به «رهبری از پشتصحنه مغز متفکر» در حال انجام است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: برخی یگانهای نظامی روس به منظور حفاظت از زیرساختهای این کشور و حفاظت از غیرنظامیان در برخی نقاط قزاقستان از جمله فرودگاه آلماتی مستقر شده اند. در همین حال وزارت کشور قزاقستان دیروز اعلام کرد ارگانهای انتظامی تاکنون بیش از 4 هزار و 400 نفر از شرکتکنندگان در ناآرامیها در مناطق مختلف این کشور را بازداشت کردهاند.

روز گذشته خبرگزاری «نووستی» گزارش داد «قاسم جومارت توکایف» رئیسجمهوری قزاقستان در نشست ستاد عملیاتی این کشور، در رابطه با حوادث تأسفبار و قربانیان بسیار زیاد ناآرامیهای اخیر در مناطق مختلف این کشور، روز دوشنبه (10 ژانویه / 20 دیماه) را روز «عزای ملی» اعلام کرد. به گزارش «وطنامروز»، در حالی که درگیریهای مسلحانه در قزاقستان از آلماتی به سایر شهرها و مناطق این کشور گسترش یافته است؛ نقش شبهنظامیان نزدیک به ترکیه در ایجاد و تشدید ناآرامیهای این کشور پررنگتر از قبل شده است.

همچنین فیلمها و تصاویری منتشر شده است که حضور برخی شبهنظامیان نزدیک به ترکیه را که در جنگ سوریه حضور داشتهاند، در قزاقستان نشان میدهد. پلیس قزاقستان همچنین گفته است بررسی حملات به مراکز دولتی بویژه مراکز نظامی در آلماتی و برخی شهرهای دیگر نشان میدهد حملهکنندگان کاملا در این باره آموزش دیده بودند.

برغم اعتراف جامعه اطلاعاتی آمریکا در مورد نقش نداشتن روسیه در انجام حملات علیه نیروهای امریکا در افغانستان، دولت جو بایدن روز پنجشنبه تحریمهای جدیدی علیه روسیه به بهانه اقدامات این کشور از جمله هک و حملات سایبری و همچنین مداخله مسکو در انتخابات آمریکا وضع کرد.

این مقام دولت بایدن به دیلی بیست گفت: جامعه اطلاعاتی ایالات متحده با اطمینان کم ارزیابی میکند که افسران اطلاعاتی روسیه تلاش کردهاند تا حملات طالبان را به سوی پرسنل آمریکا و ائتلاف در افغانستان در سال ۲۰۱۹ هدایت کنند.

به گفته مشاور سابق رئیسجمهوری قزاقستان، یکی از دلایل تشدید بحران کنونی در این کشور، خیانت برخی مقامات بلندپایه نیروهای انتظامی است که تلاش داشتند اعتراضات خیابانی سازماندهی شده را به کودتای دولتی و شورش نظامی تبدیل کنند.

در روسیه نیز با آنکه هنوز کرملین از نقش شبهنظامیان نیابتی ترکیه در ایجاد ناآرامیهای قزاقستان سخنی به میان نیاورده است اما رسانههای این کشور صراحتا میگویند ناآرامیهای قزاقستان، کودتای ترکیه علیه دولت آلماتی است که بر اساس برنامه بلندپروازانه و تفرقهافکنانه اردوغان در منطقه دنبال میشود. مقامات امنیتی قزاقستان نیز گفتهاند نحوه انتشار اخبار جعلی و تحریکآمیز در ناآرامیهای روزهای اخیر نشان داده دولت آلماتی با یک تیم آموزشدیده مواجه است.

از سوی دیگر روسها در شبکههای اجتماعی فیلمهایی را پخش کردهاند که در آنها نشان داده میشود برخی افراد با شعارها و انگیزههای تند قومیتگرایانه و سلفی در حال تحریک سایر مردم هستند. این در حالی است که روز گذشته نیز خبرگزاری بلومبرگ مدعی شده بود که آمریکا اطلاعاتی را در اختیار شرکای اروپایی قرار داده که حاکی از تشدید حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین است.

معصومه ابتکار، بانویی که نامش با ماجرای اشغال سفارت آمریکا گره خورده بود، 8 سال پیاپی، معاون خاتمی و رئیس سازمان محیط زیست بود. آیتالله رئیسی صبح جمعه در خواب نیست/رتبه اول جذب سرمایهگذاری دولت روحانی سیگار بود فعال سیاسی رسانهای در خصوص وضعیت جذب سرمایهگذاری خارجی در دولت روحانی گفت: در سال ۹۸ رتبه اول جذب سرمایهگذاری دولت روحانی سیگار بود این یک فاجعه است.

در گفتوگویی که با هم داشتیم ایشان گفت: «بعد از آنکه از مجلس شورای اسلامی خارج شدم، خدا را برای رأیآوردن برجام شکر کردم». وزیر دولت اصلاحات و رئیس ستاد اصلاحطلبان در شهر تهران با بیان اینکه افزایش نرخ بنزین هر ساله طبق برنامه سوم اجرا میشود و هر سال ۲۰ درصد به قیمت بنزین افزوده میشد، گفت: مجلس هفتم جلوی افزایش بنزین را در مقطعی گرفت و آقای حداد عادل گفت این هم عیدی ما به مردم است اما دیری نپایید که با طرح هدفمندی یارانهها نرخ بنزین چندین برابر افزایش ناگهانی داشت.

وی مدعی شد: “من شک دارم که ایران به صلح علاقهمند باشد. آنها همیشه بسیار مذاکرهکننده ماهر و هوشمندی بودهاند. اکنون نیز آنها نیز یک برنامه دارند و من معتقدم ریاض این را میداند.” روابط تهران و ریاض پس از حمله به سفارت عربستان در پایتخت ایران، در پی تصمیم مقامهای پادشاهی در مورد اعدام یک روحانی شیعه که مورد حمایت جمهوری اسلامی بود، در سال ۲۰۱۶ وخیمتر شد.

از سوی دیگر سرویس امنیت ویژه قزاقستان نیز دیروز اعلام کرد «کریم ماسیموف» رئیس سابق کمیته امنیت ملی این جمهوری به اتهام «خیانت به کشور» بازداشت شده است. به نوشته ایسنا به نقل از «سومریه نیوز»، «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق، نتیجه سفر نخستوزیر به امریکا را برای تقویت حاکمیت کشورش مهم خواند و آن را محصول تلاش مداوم دولت به ریاست «مصطفی الکاظمی» و حمایت نیروهای ملی دانست.