هشدارها درباره گردش امیکرون در کشور/ محدودیتهای جدید کرونایی در راه است؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: ویروس امیکرون در حال جایگزینی با دلتاست و وزیر بهداشت از پیشنهاد به ستاد ملی مقابله با کرونا برای اعمال برخی محدودیتهای کرونایی خبر داده است. امیکرون آخرین روزهای پایین در کشور شناسایی شد و حالا در روزهای سرد سال به دل نگرانی مردم و مسئولان تبدیل شده است. ویروسی که سرعت سرایت آن ١٠ برابر واریانت دلتاست و تعداد موارد ابتلا به آن در کشور به سرعت رو به افزایش است.

  • از دست دادن جدید چشایی یا بویایی
  • لزوم استفاده از ماسک توسط بیماران و همراهان
  • خستگی مفرط
  • سندرم حاد تنفسی سارس
  • چانه تان را بپوشانید
  • سفتی گردن
  • پرهیز از حضور در تجمعها
  • هنوز مشخص نیست علائم این سویه شدیدتر است یا خیر

محققان هماکنون در حال مطالعه واکسیناسیون در مادران با نوزاد شیرخوار هستند، اما تاکنون اطلاعات محدودی بهدست آمده است. سازمان بهداشت جهانی توصیه میکند واکسیناسیون زمانی انجام شود که مادر شیرده بخشی از گروههای دارای اولویت باشد برای مثال عضو کادر درمان باشد. تغذیه با شیر مادر میتواند بعد از واکسیناسیون ادامه یابد و یکی از بهترین روشها برای حفاظت از کودک در مقابل این بیماری و کمک به آنها برای سالم ماندن است. آیا در صورت بارداری میتوانم واکسن کرونا دریافت کنم؟ اگرچه خطر کلی بیماری شدید ناشی از ویروس کرونا پایین است، اما بارداری شما را نسبت به افرادی که باردار نیستند بیشتر در معرض ریسک بیماری شدید قرار میدهد.

این جهش ممکن است به شیوع کووید 19 در بسیاری از کشورها دامن بزند. همچنین به سیستمهای بهداشتی کشورها فشار سنگینی وارد کند. البته نگرانی بیشتر به احتمال پایین آمدن ایمنی واکسنها در مقابل این سویه برمیگردد. ویروس کرونا نوعی پروتئین RNA است. دانشمندان با بررسی امیکرون متوجه 50 جهش خطرناک بر ویروس شدند.

کودکانی که این علائم را دارند بایستی سریعآ به پزشک مراجعه کنند. تشخیص و درمان زودهنگام ضروری است، ولی گزارشات اولیه حاکی از آن است که بیشتر در موارد درمانهای ضد التهاب پاسخ داده است. اگر فرزندم علائم بیماری کرونا را داشت چه کار کنم؟ اگر فرزند شما علائم بیماری کرونا را دارد از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید که از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی) خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.

پس بایستی در خانه باقی بمانند.این دوره عفونت 12 روزه میتواند برای افراد مختلف بیشتر یا کمتر باشد. بنا به دادههای جدیدی که بدست آمده است، در نوع امیکرون دوره عفونت کمتر است (نسبت به سایر سویههای این کرونا). این نکته هم از سوی آژانس امنیت سلامت کشور بریتانیا با اعلام اینکه فاصله بین عفونت ممکن است برای نوع Omicron کوتاهتر از نوع دلتا باشد، صدق میکند.

شرکتهای تولید کننده واکسن نیز در حال بررسی میزان تأثیرگذاری واکسنهای خود بر گونه جدید ویروس کرونا هستند. توصیه شده است که به منظور پیشگیری از بروز بیماری کووید -۱۹ اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید، از رژیم غذایی سالم پیروی کنید، از ماسک استفاده کنید، بهداشت را رعایت کنید و فاصله خود از دیگران را حفظ کنید. دریافت واکسن کرونا بهترین و مؤثرترین راه برای پیشگیری از بروز بیماری کووید -۱۹ در نظر گرفته میشود.

گزارشهای اولیه، امیکرون را با بیماری خفیف مرتبط میدانند که این امیدواری را ایجاد میکند که این نوع ممکن است نسبت به برخی از نسخههای قبلی خود، شدت کمتری داشته باشد. دانشمندان هنوز در حال تحقیق بر روی این نوع جدید از ویروس هستند. بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت، موثرترین اقداماتی که افراد میتوانند برای کاهش انتشار ویروس انجام دهند، حفظ فاصله فیزیکی حداقل 1 متری از دیگران است. استفاده از ماسک مناسب، باز کردن پنجرهها برای بهبود تهویه و اجتناب از فضاهای با تهویه ضعیف، یا شلوغ، توصیه میشود. دستها را تمیز نگه دارید. داخل دستمال یا آرنج خود سرفه یا عطسه بکنید و واکسیناسیون کووید19 را انجام دهید.

احتمالاً ویروس کرونا دارای مخزن زیستمحیطی در خفاشها است. ویروس کووید ۱۹، ویروس سارس و سایر کروناویروسهایی که از جمعیت خفاشها برآمدند متعلق به یک خانواده ژنتیکی هستند. ویروس مرس نیز متعلق به این گروه است، اما ارتباط چندانی با هم ندارند. چگونه اولین عفونت انسانی کووید ۱۹ رخ داد؟