متن کامل گزارش 100 روزه رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی

او این سازمان را انحلال کرد. تا جایی که شبانه دستور انحلال سازمان برنامه و بودجه را داد. در واقع هرچند اوباما در طول دوره ریاست جمهوری دستور استفاده از نیروی نظامی در هفت کشور را صادر کرد، اما به گفته او اگر آمریکا از یک دهه­ی گذشته چیزی یاد گرفته باشد، این است که جنگ به طور کلی و به خصوص جنگ­های غرب آسیا و شمال آفریقا هرچیزی که باشند، بسیط و ساده نیستند.

در آبان سال ۸۴ او در یک اظهارنظر جنجالی هولوکاست را نفی کرد و آن را یک افسانه خواند. اگرچه نتیجه معکوس شد و دولت روحانی زمانی که روی کار آمد گفت یک خرابه تحویل گرفته و سالها باید آواربرداری کند. این مقام گفت از «جان دورهام» دادستان ایالت کنتیکت هم که در روزهای پایانی دولت ترامپ توسط ویلیام بار دادستان کل وقت آمریکا منصوب شده بود، خواسته می شود که از این سمت کناره گیری کند اما وی به عنوان مشاور ویژه در خصوص معاملات ترامپ با روسیه کار خود را ادامه می دهد.

در آن زمان حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت دهم از سمت خود استعفا داد و احمدینژاد با آن موافقت کرد. مجموع درآمد نفتی احمدی نژاد در ۸ سال دولتهای نهم و دهم حدود ۷۰۰ میلیارد دلار بود، اما وضعیت تورم و نرخ رشد اصلا تناسبی با این میزان درآمد نفتی نداشت.

نتیجه این سیاستها تورم فزاینده ۳۵ درصدی در دولت دوم احمدی نژاد بود، ضمن آنکه نرخ رشد اقتصادی هم به پایینترین حد تاریخی خود در چهار دهه گذشته رسید و عدد منفی ۶٫۷ درصدی را در سال ۹۱ ثبت کرد.مجموع درآمد نفتی احمدی نژاد در ۸ سال دولتهای نهم و دهم حدود ۷۰۰ میلیارد دلار بود، اما وضعیت تورم و نرخ رشد اصلا تناسبی با این میزان درآمد نفتی نداشت.

منوچهر متکی با ۵ سال و ۴ ماه سابقه وزارت در دولتهای نهم و دهم طولانیترین دوره وزارت را در زمان احمدی نژاد به خود اختصاص داده بود. ضمن اینکه گفته میشد احمدی نژاد با نهادهای مستقل دولتی و بخش خصوصی مثل بانک مرکزی و اتاق بازرگانی نیز به شدت اختلافنظر داشت.

ما خیلی فکر کردیم که چگونه افرادی که نیازمند نیستند یارانه نگیرند و بقیه مردم بگیرند؛ راههای مختلفی پیشبینی شد و به هرحال امسال از آن طرحهایی که پیشبینی شده بود صرفنظر کردیم؛ چون برای اینکه بفهمیم چه کسی به یارانه نیاز ندارد، راه حلهایی پیش بینی شد که دیدیم برای اجرای آنها باید در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم، یعنی باید برویم نگاه کنیم در حسابهای بانکی مردم چه خبر است؟

براساس گزارش خبرگزاری تاس، سخنگوی کاخ کرملین در ادامه اضافه کرد، در شرایطی که ناتو رزمایشهای مختلف و تحرکات نظامی فزایندهای در اطراف مرزهای ما دارد ما مجبوریم پاسخ دهیم و مجبوریم اقدامات احتیاطی اتخاذ کنیم. به نوشته ریانووستی، وی در واکنش به اظهارات «جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید که گفته بود آمریکا دیگر حمله احتمالی به اوکراین را «قریبالوقوع» نمیداند، گفت کرملین متوجه این موضوع نشده است.

اما مهمترین نشانه از تاثیرگذاری و نفوذ هریتیج بر سیاست دولت ترامپ در قبال ایران را میتوان سخنرانی مایک پمپئو در تاریخ ۲۱ می ۲۰۱۸ (دو هفته بعد از خروج آمریکا از برجام) در این اندیشکده دانست که در آن پمپئو به ترسیم سیاست دولت ترامپ در قبال ایران پرداخت و برای اولین بار از ۱۲ پیش شرط برای گفتگو و مذاکره با ایران سخن گفت.

3.تامین امنیت خلیج فارس و خاورمیانه: این اصل نیز از اصولی است که در سیاست ناسیونالیسم مثبت وجود نداشت و نشانه تغییر در سیاست خارجی ایران بود.این اصل بدنبال طرح دکترین نیکسون عملی شد. در عین حال، مقابله با سلطهگری و عدم همراهی با سلطهگران نیز یکی از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده و پایبندی و حساسیت نسبت به این موضوع در سالهای پس از انقلاب هیچگاه کاهش نیافته است.

يکي ديگر از سياستهاي اقتصادي سيد محمد خاتمي، يکسان سازي نرخ ارز بود که به اعتقاد برخی اين مساله جلوي بسياري از رانتها گرفت که معمولا بدين شکل ايجاد ميشد.

در حالی که یکی از منابع در مصاحبه با نیویورک تایمز اصرار دارد که اپل فقط برخی اطلاعات کلی، نه عکس یا محتوایایمیلها را در اختیار این دولت قرار داده است، سال هاست که اهمیت این دادهها که با نام متادیتا شناخته میشوند، کاملاً ثابت شده است.

همانطور که دولت سوم و چهارم نيز اداره کشور را در شرايط دشواري پيش برده بود، دولت پنجم نیز که پس از پايان جنگ بر سر کار آمد کار خود را در شرايط ويژهاي آغاز کرد که بدون ترديد نام دولت «سازندگي» نيز بر همين اساس انتخاب شد. از سوي ديگر، برخي جناحبنديها که در پي اختلاف بر سر نخستوزيري در کابينه دولت چهارم ايجاد شده بود نيز در اين زمان مرزبنديهاي خاصي ايجاد کرده بود.

از يک سو جناح چپ که تعداد زيادي از کانديداهايش در انتخابات مجلس چهارم رد صلاحيت شدند، در اين انتخابات بيشتر موضع سکوت و در برخي مواقع انتقاد از هاشمي را در پیش گرفتند.

ازنظر اقتصادي، دولت اول هاشمي با شرايط کسري بودجه شديد نزديک به 50درصد مواجه بود که توانست شرايط بودجه را در طول دوران هشت ساله به توازن تبديل کند. از سوي ديگر، ترکيب بودجه و هزينههاي دولت به نفع طرحها و هزينههاي عمراني تغيير کرد و اين مساله افتتاح و راهاندازي طرحهاي بزرگ عمراني در هشت سال رياستجمهوري وي را به دنبال داشت.

به همین خاطر احتمال شکست بایدن در صورت تلاش برای تکرار استراتژی بزرگ اوباما به منظور مهار چین از طریق سهجانبه گرایی بالا خواهد رفت. علاوه بر این، در شرایطی که تمامی تعهدات ایران توسط آژانس بینالمللی انرژی اتمی مورد راستیآزمایی قرار گرفته و به صورت موشکافانه و مورد به مورد گزارش میشوند تأیید رفع تحریمها نیز بایستی به محقق شدن آثار عملی آن و راستیآزمایی دقیق آن توسط ایران منوط شود.