ظرفیت پذیرش رشته های علوم پزشکی 1401

۲۰ هزار نفر هم عضو هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور هستند که بخشی از آنها از نظر استخدامی تعهداتی و برخی پیمانی هستند. استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه موضوع ظرفیت رشته های پزشکی اصولی دارد که باید در تحلیل آن به این اصول توجه کرد، گفت: اولین نکته این است که بین تقاضا و نیاز باید یک تعادلی برقرار باشد.

وی اضافه میکند: علائم ابتلاء به «اومیکرون» در بین کودکان نیز مانند بزرگسالان است و علائمی مانند سرفه، سرماخوردگی، بدن درد، گلو درد، آبریزش بینی و موارد دیگر بروز میکند و به دلیل اینکه کودکان سیستم ایمنی بدنی ضعیفتری دارند احتمال دارد شدت علائم بیشتر نشان داده شود، کودکان نمیتوانند موارد بهداشتی را به خوبی رعایت کنند و بهتر است خانواده با دیدن هر نوع علائم سرماخوردگی در بین آنها برای انجام تست کرونا مراجعه داشته باشند. اینکه پزشک چه نقشی در نظام سلامت داشته باشد بستگی بسیار زیادی به ساختار نظام سلامت هر کشور دارد. پس دلیل کمبود متخصص در کشور کم بودن ورودی دانشجویان پزشکی نیست بلکه پایین بودن نظام پرداخت برای رزیدنتها و فشار کاری بسیار بالا در دوران رزیدنتی میباشد.

نکته بسیار مهم دیگر این است که آمار اعلام شده برای سرانه 1.6 تعداد پزشکان فارغالتحصیل را نشان میدهد نه پزشکان فعال را! شکست ایشتوویگو توسط کوروش، در واقع، گذاری از یک قدرت به قدرتی دیگر بودهاست نه نابودی کامل قدرت شکستخورده. برخی مخالف افزایش ظرفیت بودند و معتقد هستند که در کشور کمبود پزشک نداریم. با مطرح شدن طرح افزایش دوبرابری ظرفیت پزشکی با قید دو فوریت در مرداد ماه سال 98 واکنشهای مختلفی به این مطرح شد و بحث کمبود پزشک در کشور و کم بودن سرانه پزشک در کشور مورد توجه بیشتری قرار گرفت. افراد و نهادهای مختلفی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

رشته پزشکی به عنوان یکی از پرطرفدار ترین رشته های کنکور در کنکور سراسری سال گذشته، دارای ۵ هزار و ۸۶۱ نفر ظرفیت است که از این میان ۳ هزار و ۸۳۶ نفر ظرفیت دوره روزانه و ۱ هزار و ۱۹۴ ظرفیت دوره شهریه پرداز است. اکثریت داوطلبان کنکور بیشترین تمایل برای رشتههای پزشکی دارند و کارزار کنکور هرساله با بالاترین آمار در گروه علوم تجربی برگزار میشود که خود نشان میدهد باید ظرفیت پذیرش رشتههای پزشکی افزایش یابد تا داوطلبان با امید بیشتری برای تحصیل در این رشتهها اقدام کنند و هم نرم وجود پزشک به ازای هر فرد در ایران نیز به حد مطلوبی برسد. مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل. این مصوبه، اما واکنش منفی سازمانهای متولی صنف پزشکان را به دنبال داشت به گونهای که بهرام عیناللهی وزیر بهداشت، دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور، دکتر محمد رئیسزاده رئیس سازمان نظام پزشکی و دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامهای از آیتالله سید ابراهیم رئیسی، رئیسجمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستند طرح افزایش ظرفیت پزشکی از دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی خارج شود.

  • پیام نور: 3572 نفر
  • بهداشت جنسی
  • گزارش وضعیتی
  • موسسات غیر دولتی و غیر انتفاعی: 7433 نفر
  • ارائه کد نظام وظیفه برای آقایان

در صورت نبود داوطلب واجد شرایط برای بخشی از این ظرفیت، ظرفیت باقیمانده صرفاً به داوطلبان آزاد سایر مناطق کشور با تعهد ارائه خدمت در شهرستانها و مناطق تعیین شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اختصاص خواهد یافت. برای دسترسی به لینک سامانه ثبت نام اصناف و صنایع وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر روی لینک زیر کلیک کنید. پیشنهاد میشود هر چند آموزش تفکر پژوهشگران و انجام پژوهشهای کاربردی در اولویتهای آموزش مقطع پزشکی عمومی است، اما به نظر بازبینی قوانین پایان نامه این مقطع و اختصاص دستورالعمل اختصاصی مبنی بر ارائه پایان نامههای مسئله محور و همکاری گروهی دانشجویان در پاسخ به سوالات بهداشت، سلامت و درمان بومی در برنامههای آینده وزارت بهداشت قرار گیرد.

دکتر یحیی ابراهیمی فوق تخصص قلب و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که احساسی برخورد کردن با مبحث افزایش ظرفیت پزشکی نهایتا به ضرر مردم خواهد بود؛ اظهار کرد: از نظر من نباید با افزایش ظرفیت پزشکی به طور احساسی برخورد کنیم؛ یک قانونی وضع کنیم که بعدا نتوانیم پاسخگوی آن باشیم که ضرر آن را مردم می بینند. از اینرو پزشک نقش مهمی در میزان و نوع خدمات تشخیصی و دارویی، نحوه مصرف آنها دارد. با این حال سرانه پزشک ایران از کشوری مثل تایلند(0.5) و مصر(0.8) بیشتر است.

نوگرایی، در هنر ایران، قدرت گرفتهاست و مهمترین تحول در نوگرایی هنری در این کشور، حاصل تغییرات اجتماعی انجام شده توسط رضاشاه پهلوی است. در تعریف سازمان جهانی بهداشت سلامت دارای چهار بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است. 1- هرگونه عادی پنداری و سهل­ انگاری به دلیل فروکش کردن بیماری در استان­های مختلف موجب بازگشت رفتارهای اجتماعی نادرست و شیوع مجدد بیماری خواهدشد­، لذا بیداری و وسواس مستمر در عدم کاهش سطح رعایت شیوه­ نامه­ ها توسط مردم و مسئولین ضروری است. وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر وزارت بهداشت ۳۰ درصد دانشجویان پزشکی را بومی جذب میکند و تا ۲ الی ۳ سال آینده این پزشکان فارغ التحصیل خواهند شد و عمده نیاز مناطق محروم هم برطرف می شود.

باقری فرد گفت: مشکل حوزه پزشکی این است که افرادی را تربیت می کنیم که چون بومی آن مناطق نیستند در آن مناطق با وجود تعهدات نمی مانند و یا قادر به زندگی در آن مناطق نیستند. هر چند هر یک از این طرحها اثراتی را در کوتاه مدت داشتهاند. این سیاست میتواند به صورت افزایش یکباره در کوتاه مدت و یا افزایش تدریجی در بلند مدت صورت گیرد که هر یک از این رویکردها محاسن و مضراتی دارند.