شورای نگهبان خواستار اصلاح قانون انتخابات شد – تابناک

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز گذشته در واکنش به اظهارات حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت دهم، در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: آقای مصلحی هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد و نسبت به دیگر مطالب کلی ایشان نیز به شدت اعتراض شد و اعضا آن را قبول نداشتند. قانون اساسی در اصل هفتاد و یکم در حالی که صلاحیت عام محلس شورای اسلامی را در قانونگذاری بیان می کند آن را موظف می نماید که در اجرای وظیفه خودش قانون اساسی را لحاظ کند و این چنین ضمانت اجرا برای عمل به قانون اساسی در همه امور کشور اعم از قضایی اجرایی و تفنینی به وجود می آید ، برآیند اجرای این دو مولفه اساسی مربوط به نظام سیاسی مبتنی بر مکتب اسلام در نهادی به نام (( شورای نگهبان )) در اصل چهارم و اصول پایانی فصل ششم قانون اساسی تبلور یافته است .

در جلسه ی روز یکشنبه مورخ 29 / 8 /1400 اعضای شورای نگهبان مصوبه ی مالیات مجلس شورای اسلامی مطرح شد و راجب این موضوع بحث شد . خبرنگار وال استریت ژورنال روز پنجشنبه در توییتی نوشت:مقامات ایرانی، آمریکایی و اروپایی میگویند که شانس حصول توافق بالا رفته است. در قوه قضاییه اگر حکمی در دادگاه بدوی صادر شود، برای اعتراض به آن دادگاه تجدیدنظر را پیشبینی کردهاند و اگر محکوم همچنان معترض باشد، به دیوان عالی کشور شکایت میکند که اعضای آن قضات باتجربه و پرسابقهای هستند که جامعه حقوقی و قضایی کشور، تبحر آنها را تصدیق و معمولا کمتر مناقشه میکنند. در ماده ۴۴، موضوع الحاق ماده ۵۰ مکرر ۲ به قانون، با توجه به حذف صدر ماده، تکلیف ایراد شرعی شورای نگهبان درخصوص عدم امکان اعتراض به رأی صادره در مواردی که حکم صادر شده خلاف بین شرع باشد، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

این همان مشکلی است که در صدر این بند به آن اشاره شد؛ یعنی عدم درک یکسان در مفهوم حکمرانی مطلوب. با توجه به نامه شماره ۰۱۰۱/۱۰۱۳۹۴ مورخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۷ رئیس هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام -که عیناً به پیوست ارسال میگردد- درخصوص مغایرت این مصوبه با سیاستهای کلی نظام، مصوبه در موارد مذکور در نامه، مغایر بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی شناخته شد. تضمین برتری قانون اساسی بر قوانین عادی مصوب پارلمان ، سبب شده است تا در بسیاری از کشورها ، شورا یا کمیته ای تشکیل شود که به پاسداری تقنینی از قانون اساسی پرداخته و از تصویب و اجرای قوانینی بر خلاف قانون اساسی جلوگیری نماید . این قانون به عنوان یک سند سیاسی و میثاق اجتماعی ، علی الاصول ، باید از برتری لازم الاحترامی برخوردار باشد . ماده ۱۴. جلسات فقهاء با حضور چهار نفر رسمی است ولی اخذ رأی جز در موارد ضروری و یا حصول رأی لازم با حضور حداقل ۵ نفر خواهد بود.

ماده ۱۳. جلسات شورای نگهبان با حضور ۷ نفر از اعضاء رسمی است ولی اخذ آراء جز در موارد ضروری و یا حصول رأی لازم با حضور حداقل ۹ نفر خواهد بود. «آقای دکتر لاریجانی توضیحات لازم را در این زمینه به شما خواهند داد و ایشان مورد اعتماد من است».

همین آقای دکتر لاریجانی یکی از افراد موثر در تحولات منطقه بودند و هستند و از زمانی که که در سازمان صدا و سیما بودند تا امروز همیشه از جریان نهضت اسلامی و حرکت های انقلابی در منطقه حمایت کردند و ایشان همیشه پشتیبان سپاه قدس بودند و من همیشه از حمایت فکری و عملی ایشان استفاه کردم».

به گزارش ایسنا به نقل از پژوهشکده شورای نگهبان، مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان عصر روز یکشنبه ۱۹ دی ماه در محل سالن جلسات ساختمان شیخ فضل الله نوری پژوهشکده شورای نگهبان با حضور دکتر عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان، دکتر سید فضل الله موسوی، دکتر غلامرضا مولابیگی و جمعی از کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان و حقوقدانان برگزار شد. ماده ۱۶. جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز خواهد شد و حداکثر ۱۰ دقیقه اعضاء میتوانند نسبت به مسائل مهم روز قبل از دستور جلسه اظهارنظر نمایند. عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: انتظار میرفت میزان ابتلاها با این سرعت در دو هفته رخ دهد، اما همان میزان در چهار روز رخ داده بود و سرعت پیشرفت اومیکرون بیشتر از میزانی بود که پیش بینی میشد البته سرعت افزایش تعداد بیماران بدحال اینگونه نبوده و سریعتر از پیش بینیهای اولیه پیش نرفته است.

نامه آن شورا در پاسخ درخواست این جانب مبنی بر اعلام علنی دلایل عدم احراز صلاحیت، پس از دو ماه بالاخره در تاریخ ۱۴۰۰.۵.۶، به صورت کتبی واصل گردید، لکن با مهر محرمانه به همین دلیل، انتشار عمومی آن بر حسب قانون صرفا زمانی ممکن است که مرجع اصلی طبقه بندی محرمانه را بردارد (البته برخی از حقوقدانان استدلال دیگری دارند)، متاسفانه پس از درخواست مجدد حقیر مبنی بر برداشتن مهر محرمانه، تا این تاریخ که بیش از دو ماه می گذرد، آن شورا موافقت ننمود و آنگونه که از فحوای بیانات سخنگوی محترم آن شورا مشخص گردید، بنایی هم بر تغییر نظر ندارند. پیشتر با عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰، وی خواستار اعلام دلایل عدم احراز صلاحیت خود شده بود که در ابتدا واکنش سخنگوی وقت شورای نگهبان را برانگیخت. مقصود از ذکر اظهارات برخی از بزرگان دینی، سیاسی و نظامی کشور درباره حقیر که حسن نظر آقایان را می رساند، خدای ناکرده خودستایی یا این معنا نیست که به این دلایل شورای نگهبان ملزم به تایید صلاحیت اینجانب است بلکه صرفا این امر است که در باره شخصی که اینگونه مورد تایید استوانه های دینی و انقلابی است، اقتضا می کرد اندکی حسن ظن در آقایان شورا ایجاد می شد و وقتی گزارش هایی اینگونه مخرب به شورا ارائه گردید، حداقل از اینجانب هم سوال می کردند و توضیحات حقیر را استماع می فرمودند و بعد از آن تصمیم می گرفتند.

  • صفحه نخست عناوین کل اخبار
  • از ماهواره کوثر رونمایی شد
  • آخرین اخبار
  • کتاب الطهاره (۴ جلد)
  • مبلغ قرارداد تاجیکهای پرسپولیس چقدر است؟
  • آب و هوا/ بارش برف و باران در ۲۲ استان
  • وصیت نامه سیاسی الهی
  • وام ازدواج

آقایان فکر می کنند انقلابی بودن به اینهاست. اگرنمی خواهند باردیگرسکوت شان علیه اسلام وقرآن وانقلاب ومسلمین نوشته شود هرچه زودترتکلیف خود را روشن کنند . وقتی وزیر خارجه سابق آمریکا شخصا نام برخی از بزرگان کشور را به اتهام سوء استفاده مالی برده است، روشن است که تخریب شخصیت های نظام در دستور کار آنان قرار دارد. طحان نظیف ادامه داد: ماده ۴، از این جهت که اولویتبندی میان شاخصهای مذکور در اعمال رتبهبندی، دقیقا روشن نشده بود، ابهام داشت و این موضوع در مصوبهای که هدفش رتبهبندی است، از اهمیت فراوانی برخوردار است. کشندگی اُمیکرون از دلتا کمتر است، اما فراوانی و ابتلای اُمیکرون زیاد است. گره از مشکلات اجرایی بگشاید و از تزاحم در مقام اجرای احکام جلوگیری نماید . شش فقیه و مجتهد مسلم و آگاه به مقتضیات زمان نیز بر مصوبات مجلس نظارت دارند و نمایندگان را در تشخیص احکام اسلام و نیز مصادیق عناوین ثانوی یاری می نمایند .