سیاست خارجی کنش پذیر مناسب جمهوری اسلامی ایران نیست

کمی بعد از دیدار ترامپ از ریاض، عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. به این معنا که کشورها بنا به الزامات ایدئولوژیک مجبور به قطع روابط دیپلماتیک با برخی از کشورها و راغب به برقراری رابطه با برخی دیگر از کشورها هستند. 3. کنش مندی و کنش گری، یکی از مهمترین الزامات موفقیت در عرصه بین المللی و سیاست خارجی بهره برداری به موقع و بهینه از فرصت های موجود است.

البته برخی از رسانههای اصلاح طلب از جمله روزنامه سازندگی از ورود دوباره روحانی با عنوان «شیخ دیپلمات» به عرصه سیاسی کشور سخن گفت که با واکنشهای خوبی همراه نبود. برخی معتقدند که حمله لفظی و غیرمستقیم روز شنبه او به دولت ترامپ هم در همین راستا است. یعنی در روزنامهها از قول یک مسئول، یک جور گفته شد؛ فردا یا دو روز بعد، یک جور دیگر گفته شد.

ظریف نیز گفته است که به دانشگاه برای تدریس بازمی گردد. برخی از رسانهها نیز سعی میکنند با انتشار خاطرات وزیر خارجه سابق وی را در فضای سیاسی کشور حفظ کنند. در مقابل مسکو تمام این اتهامات را رد میکند و میگوید که هیچ قصدی برای حمله اوکراین ندارد و تنها میخواهد امنیت خود را تامین کند. تدوین سیاست های مربوط به افزایش جمعیت و افزایش انگیزه های باروری نیز یکی از دیگر طرح هایی است که در چهار سال گذشته به طور جدی در این مرکز دنبال شد.

این توافق در راستای منافع داخلی ما بوده و باقی طرفها نیز باید به آن پایبند باشند. مدت طولانی سفارت صلاح در ایران او را به مقدم السفرا مشهور کرده بود با این حال روز پنجشنبه ۱۶ دی ماه ماموریتش پایان یافت و روز شنبه دخترش به این سمت منصوب شد. پس از اتمام دوره چهار ساله مجلس شاهد بودیم که رئیس کمیسیون اقتصادی آن زمان، به مدیرعاملی یکی از کارخانههای بانک مرکزی منصوب شد.

این استان از شمال به استان مازندران، از غرب به استان قزوین، از شرق به استان تهران و از جنوب به استان مرکزی منتهی میشود. بنده قصد داشتم براساس قانون، رئیس کل بانک مرکزی وقت را که اخیرا محاکمه شد، به قوه قضائیه معرفی کنم اما رئیس مجلس و رئیس کمیسیون اقتصادی جلوی آن را گرفتند. رئیسجمهور پیشین اخیرا تدریس خود را در این موسسه آغاز کرده است.

جهرمی اخیرا توئیتی تصویری از خود به نمایش گذاشته و عنوان کرده که در قامت کارمند وزارت ارتباطات در حال فعالیت است. اهل گردشگری، مرمت (دفتر وزیر ارتباطات) و سروکلهزدن با جوانان در دنیای واقعی و مجازی است. ثروتی: بودجه سال آینده باید واقعی باشد و عملکرد سال جاری را در نظر بگیرند و اگر میخواهند افزایش هزینهای داشته باشند بیش از 10 تا 15 درصد نباشد؛ چراکه اگر بیش از این باشد عدم تحقق و کسری بودجه رخ خواهد داد.

دولت سیزدهم باید بودجه را واقعی و جامع ببندد. وزارت صنعت او را به وزارت خارجه برای رایزنی اقتصادی در قطر، در شرایطی که عربستان قطر را تحریم کرده بود، پیشنهاد داده بود. یک رایزن اقتصادی در عراق توانسته بود صادرات را از دو میلیارد دلار به شش میلیارد ارتقا دهد.

اگر قانون بودجه را ببینیم در آنجا مشخص شده است که مثلا یک جاده با طول 10 کیلومتر پنج میلیارد تومان اعتبار دارد. اشاره او، به نقش اوباما در مبارزه انتخاباتی ریاست جمهوری است که قرار است در نوامبر سال جاری برگزار شود. نظرسنجی اخیر موسسه آینده اوکراین نشان میدهد که یک سوم جمعیت این کشور 44 میلیون نفری در صورت وقوع تهاجم مایل به شرکت در مبارزه و مقاومت مسلحانه هستند.

در نتیجه این هزینهها باید کنترل شوند و این هم الزام قانون برنامه و هم الزام بودجه است. اینک در زمانی که دولت روحانی چند ماهی بر سر کار نیست و بسیاری از مشکلات بر روی دوش دولت جدید سنگینی میکند، وقت خوبی است که به کارنامه کاری دولتمردان گذشته بپردازیم؛ اما سوالی که امروز میتوان به آن جواب داد این است که این افراد امروز کجا و به چه کاری مشغول هستند.

روحانی قبل از ریاست جمهوری نیز به اتفاق جمعی از همفکران خود از جمله صالحی امیری و برخی افراد دانشگاهی در این موسسه حضور داشتند. تذکر مهم: از کلیه نویسندگان محترم خواهشمند است، مقالات خود را فقط از طریق صفحه شخصی خود به سامانه فصلنامه ارسال نموده و صرفاً از همین طریق نیز پیگیری نمایند. بودجه باید عملیاتی باشد؛ به طور مثال باید هزینه نهایی و زمان مورد نیاز ساخت یک ساختمان مشخص شود.

دوازده سال از آن زمان گذشته است و از 84 حکم این قانون تنها 11 حکم اجرا شده است. با وجود مشکلاتی که همهی ما درگیر آن هستیم؛ اما همه این توفیقات در سایه همدلی، امید و نشاط جامعه شکل گرفته است. بنابراین ما نیازمند اعمال سیاست خارجی فعال هستیم که از تأثیرگذاری انقلاب اسلامی در راستای الهام بخشی عمل کرده و بتواند تحولات منطقه را به گونه ای شکل دهد که در راستای تحقق منافع ملی جمهوری اسلامی ایران باشد.

امروز طرف اصلی ما در مذاکرات آمریکا است و به همین دلیل بهترین راه این است که ما بدون واسطه با این کشور وارد مذاکره شویم تا مشکلات حل شود.

هزینههای عمرانی نیز 15 درصد کل بودجه را شامل میشود که عدد بزرگی نیست اما برخی میگویند در این بخش حیف و میلهای زیادی به خصوص در استانها صورت میگیرد و از سوی دیگر سازمان مدیریت استانها که وظیفه تعیین هزینه پروژهها را دارد، هزینه پروژههای عمرانی را بیش از نیاز اعلام میکنند، نظر شما در این خصوص چیست؟ در واقع تهدید به حمله نظامی هم ایران را مجبور به کاری نمی کند، همانطور که ممکن است در گذشته نیز همین گونه بوده باشد.

عباس آخوندی نیز در کانال تلگرامی خود به یادداشت نویسی مشغول است و سعی دارد به عنوان یک تحلیلگر سیاسی و اقتصادی نظریات خود را در رسانههای مختلف جریان اصلاحات و اعتدال منتشر کند. باتوجه به کسری بودجه سال جاری و مشکلات متعددی که دولت با آن رو به رو است، چه اقداماتی باید در دستور کار قرارگیرد تا سال اینده شاهد کسری بودجه حداقلی باشیم؟

اینکه بتوانیم ایشان را براساس رفتارهای خاص تحلیل کنیم، بیشک با توجه به گفتارهای نزدیکان و خانواده امکانپذیر است، ولی چنین بررسی در مقابل قدرت قانونی که در اختیار چنین افرادی بوده بسیار ناچیز و بعضا نادیده گرفتنی است. یکی از مشکلات دیگر در دولت دوزادهم تمام فکر خود را بر برجام متمرکز کرده بود و توجهی به اقتصاد مقاومتی نداشت.

اگر به تفریغ بودجه سال گذشته نگاه کنید میبینید که شش هزار تخلف در آن وجود دارد. چقدر شکلگیری مجلس دهم به ادامه روند بازگشت فضای کشور به روند عادی فعالیت سیاسی، تأثیر گذار است؟ در چنین شرایطی چطور انتظار دارید که شرایط اشتغال و بیکاری در کشور بهبود یابد؟