دولت در زمینه ارز ۴۲۰۰ تومانی توپ را به زمین مجلس انداخت

برگزاری کنفرانس تهران یکی از سیاه ترین روزهای تاریخ سیاسی معاصر ایران است، در جلسات سه روزه در کشورمان، نیروهای اشغالگر خارجی بدون اطلاع مقامات وقت مرزهای ایران را بسته و چندین جلسه سری را تشکیل دادند. رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدار با سفیر انگلستان در عراق، مسائل مختلف از جمله تشکیل دولت آینده عراق و انتخاب رئیسجمهور و نخستوزیر در این کشور را مورد بحث و بررسی قرار داد. توضیح کتاب:سر ویلیام بولارد( 1885 1976)، از سال 1939، اندکی پس از شروع جنگ جهانی دوم با سمت سفیر کبیر انگلستان به ایران آمد و تا سال 1945در ایران بود .او پس از آشنایی با زبانهای فرانسه، روسی، فارسی، عربی و ترکی در دانشگاه کمبریج و خدمات مداوم سیاسی در عراق، جده، یونان، اتحاد شوروی سابق، مراکش و بار دیگر در جده، بالاخره در ایران در طول جنگ جهانی دوم به عنوان دیپلماتی برجسته فعالیت داشت .او در مدت شش سال اقامتش در ایران وقایع روزانه و اوضاع و احوال سیاسی و رویدادهای جاری و نظریات شخصیاش را در قالب نامههای خصوصی به همسرش شرح داده است .این نامهها که در هیات دولت انگلیس خوانده و تحلیل میشد، در این مجموعه به چاپ رسیده است .این مجموعه یکی از مستندترین منابع راجع به جنگ جهانی دوم و بخصوص اوضاع ایران در این دوران است .ماموریت او برای مذاکرات حساس مربوط به عبور تدارکات از طریق ایران به شوروی (سابق)، همچنین مسئله اشغال ایران به دست نیروهای انگلیسی و شوروی در سال 1941، برکناری رضاشاه و تعیین جانشین او، کنفرانس تهران در سال 1943و فشار بیپایان آلمان و تحریکات شوروی در آن زمان، از جمله رویدادهای مهمی است که در این نامهها ثبت شده است .در پایان کتاب شرح حال اجمالی بیش از دویست و بیست تن از رجال و شخصیتهای سیاسی و اداری ایران در دوره پهلوی ارائه شده است .کتاب با نمایه و عکسهایی از چهرههای سیاسی ایرانی و خارجی به پایان میرسد .

حضور سفیر انگلستان در یکی از اغتشاشات اخیر را با توجه به پیشینه رفتار این دولت در ایران چگونه ارزیابی میکنید؟ دولت در لایحه بودجه پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تخصیص این یارانه به صورت مستقیم آن به دهک های پایین از طریق یارنه نقدی و کارت های الکترونیکی را داده است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:انتظارات کمیسیون اقتصادی مجلس در زمینه اصلاح ساختار بودجه در لایحه ۱۴۰۱ علی رغم برخی گامهای مثبت اصلاحی محقق نشده است. دیشب سفارت روسیه در ایران در حساب توئیتری خود با انتشار عکسی به یادگاری از نشست سران شوروی، آمریکا و بریتانیا در تهران در جریان جنگ جهانی اول نوشت: ملاقات لوان جاگاریان٬ سفیر روسیه در ایران با سایمون شرکلیف، رئیس جدید نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا در ایران در راه پله تاریخی، جایی که کنفرانس تهران سال 1943 در آن برگزار شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: عضویت ایران در شانگهای برگ برنده دولت در دیپلماسی اقتصادی و مذاکرات برجامی است. 6- دولت با استقبال و تبعیت از دستور و فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اتفاق نظر دولت و مجلس و رسیدن به یک صدای واحد و ممانعت از سوء استفاده دشمنان، همانطور که همواره بر گفت و گو و تعامل بویژه با سایر قوا عمل کرده، اقدام خواهد کرد و همه تلاش خود را برای ساماندهی به اقتصاد کشور، معیشت مردم و رفع عزتمندانه و خردمندانه تحریم ها بکار خواهد گرفت. بعدها انگلیسی ها در توجیه عدم اطلاع رسانی به دولت ایران گفتند که تنها جشن تولد برای چرچیل گرفته بودیم و نیازی به دعوت از ایرانی ها برای شرکت درآن مراسم نبود!

مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات نیروی انسانی نیز روز گذشته در این خصوص اعلام کرد که در ساعت ۱۸ و ۳۵ دقیقه روز شنبه سفیر انگلستان به همراه فرد دیگری در میان تجمع کنندگان در مقابل دانشگاه امیرکبیر از تجمع کنندگانی که در حال سر دادن شعارهای ساختار شکنانه بودند فیلمبرداری میکرد که با هوشیاری ماموران پلیس امنیت ناجا شناسایی و به صورت نامحسوس تحت نظارت قرار گرفت و در ساعت ۱۹ و. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات نیروی انتظامی، این مرکز جزئیات دستگیری سفیر انگلستان در تجمع روز گذشته مقابل دانشگاه امیرکبیر را اعلام کرد. بلکه طبق روال اداری و حقوقی سازمان همکاری شانگهای، پس از پذیرش عضویت اصلی و دایمی کشورها، اسناد و پروتکلهای تبدیل عضویت از ناظر به اصلی جهت بررسی و اعلامنظر به کشور متقاضی تحویل داده میشود.

۱۰ دقیقه دستگیر و پس از اقدامات اولیه به نماینده وزارت امور خارجه تحویل داده شد. بعضی از مسائل را که مطالعه میکنیم، واقعا برای انسان دردناک است که بیگانه تا این حد بر امور کشور مسلط باشد و بعضیها به ذلتهایی همچون در اختیار قرار دادن خانوادهشان تن بدهند که بتوانند یک درجه بگیرند! داشته باشند و بردار هم­انباشتگی مرتبط در تصریح مدل لحاظ نشود، در این صورت تصریح مدل برآورد شده بر اساس تفاضل مرتبه­ی اول نتایج قابل اعتمادی را ارائه نخواهد داد.

«سازندگی» نیمرخی از بایدن را برای جلد امروز انتخاب کرده و اقدام اخیر آمریکاییها را «نجات برجام» نامیده است. به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در جلسه علنی امروز پارلمان در تذکری شفاهی اظهار کرد: وزیر امور خارجه تذکر میدهم که باید بر اساس قانون با سفیر انگلستان به عنوان عنصر نامطلوب برخورد کند. متأسفانه با علم بر اینکه ایشان دیپلمات نیست و یک عنصر اطلاعاتی برجسته است، ایشان را پذیرفتند، در حالی که ما خیلی راحت میتوانستیم بگوییم که این آدم دیپلمات نیست و برای اهداف دیگری به ایران آمده است.

لذا باید بسیاری از کسانی که در عرصه سیاسی فعالاند، این نکته را از تاریخ درس بگیرند که آنچه میتواند بر عزت ما بیفزاید، این است که در برابر بیگانه از اقتدار و منزلت خودمان دفاع کنیم، والا اگر در این وادی بیفتیم که منزلت خودمان را جلوی پای بیگانه قربانی کنیم، بسیار سرنوشت تلخی پیدا میکنیم. مخفی نگه داشتن آن جلسات پیام بسیار مهمی برای شاه ایران داشت، شاه، مردم و منابع ایران صرفا بازیچه ای در دست قدرتهای برتر جهان هستند و لزومی دیده نمی شود با عرف دیپلماتیک با ایرانیان برخورد شود. تحریمهای بانکی، روابط ایران با بخش مهمی از کشورها را قطع کرده است.

نه اجازه ای بابت برگزاری کنفرانس در تهران از شاه ایران گرفته می شود، نه نماینده ای از ایران در جریان مذاکرات قرار می گیرد و نه اینکه چرچیل یا روزولت به دیدار شاه می روند. در عکس منتشر شده توسط اکانت توییتری سفارت روسیه، دو سفیر به بازسازی دیدار روزولت، استالین و چرچیل در کنفرانس تهران پرداخته و جای خالی نماینده آمریکا را با یک صندلی خالی پرکرده اند. مور با بیان اینکه پیش از فصل توریستی با مسئولین در ولایتهای آنتالیا و موغله درباره تامین آرامش و امنیت توریست های انگلستان دیدار کرده است، تصریح کرد: “ما به شهروندان خود پیشنهاد می کنیم که برای تفریح به ترکیه که معمولا بدون مشکل است، سفر کنند. به آنها می گوییم که به شما خیلی خوش خواهد گذشت، ولی در برخی موارد مواظب باشید”.

ملتی که مدعی فرهنگ است و خارجیها را دعوت میکند، باید فرهنگ کشورش را عرضه کند، ولی میبینیم در این جشن حتی یک غذای ایرانی هم وجود ندارد! در دورهای که من مدیر مسئول «تهرانتایمز» بودم، یعنی دو دوره قبل از این سفیر، آن سفیر هم یک عنصر اطلاعاتی بسیار برجسته بود. بیان بعضی از حقایق بسیار تلخ است، ولی در آن دوران سیاستمداران کشورمان برای بندگی بیگانگان، با یکدیگر رقابت هم داشتند! میدیدم نظام به این مساله نیاز دارد و در عین حال آن جو شهرتطلبی هم وجود دارد لذا معاون خودم را سخنگو کردم، من مدیر بخش سخنگویی بودم، ولی هیچوقت ظاهر نشدم، حتی یک بار آقای وزیر گفتند: «واحد شما این قدر دارد سخنگویی میکند ولی هیچ گاه نام خودت پخش نمیشود، یک بار هم اسم خودت را بیاور».

  • خبرگزاری و اطلاع رسانی
  • مدت اعتبار
  • Grossman, G., & Helpman, E. (1991). Innovation and Growth in the Global Economy Cambridge, Mass
  • تحریم ریال ایران

ما این مساله را به طور کامل درک میکنیم. مثلا وابسته نظامی اسرائیل صراحتا در خاطراتش میگوید: ژنرالهای ایرانی برای اینکه درجه بگیرند، به من مراجعه میکردند! این خیلی فاجعه است که حتی نیروهای نظامی یک کشور هم، توسط نیروهای بیگانه ارتقا پیدا کند و در سطح امرای یک ارتش، برای نزدیک شدن به بیگانگان رقابت ایجاد شود. در آن روزگارپهلوی دوم به عنوان شاه دست نشانده حتی یک کلمه به اشغال و تحقیرملی ایرانیان توسط ارتش بیگانه واکنش نشان نداده و این حقارت تاریخی را به جان خرید.