خبرگزاری صدا و سیما

داکتر شخص محترم است مگر سياست مدار نيست که از سياست خارجی افغانستان دفاع کند بايد وزارت صحت عامه را برای ايشان بدهد تا در رشته خود خدمت نمايد اگر خدمت گار ملت است تا از رياست جمهوری برآمده از حال ملت خبر گردد. داکتر باید در وزارت صحت عامه تعیین گردد. خوب بود که وزیر صحت عامه معرفی میگردید چراکه مسلک آن داکتر طبی است وزارت خارجه به یک دیپلومات قوی مانند زلمی عزیز و یا ملک ستیز و کدام کسیکه از علوم سیاسی معلومات کلی داشته باشد داده شود مفید خواهد بود فهمیده نمیشود که چرا این 16 تن از وزرا خلاف مسلک شان بغیراز وزیر معرفی شده اند؟ 2. دوکتور عبدالله عبدالله هم دوکتور طب بوده و بخوبی توانسته بود این پست را به پیش ببرد. قسمیکه از حال و هوای صحنه سیاسی افغانستان هویداست کاملاً بجاست که زلمی رسول به پست وزارت خارجه گماشته شود. او در رابطه با تشکیل دولت در سایه نیز می گوید:« اگر دولت در سایه تنها برای ژست سیاسی آن شکل بگیرد، همان بهتر که اصلا وجود نداشته باشد.

یکی از ابزار های مهم برای دستگاه سیاست خارجی کشورهای مثل افغانستان، اقناع است، به این معنی که دستگاه سیاست خارجی با استدلال، منطق و دیپلوماسی برای رسیدن به منافع ملی و استراتژیک کشور بی پردازد، چون افغانستان نه زور دارد و نه هم به کشوری وعده و وعید های داده می تواند که از آن طریق به اهداف شان برسد. همه شانرا با ظلمی که در حق شان روا داشته دیگر منحیث یک دیپلومات فعال، کاری برای کشور انجام داده نمیتوانند. باز هم پیشنهادم به آقای کرزی اینست که بهترین شخص کاندید به وزارت از میان ترکمنان آقای استاد نظری است که هیچ ارتباطی با هیچ حزبی و یا گروهی ندارد. تشكر از همه هموطن عزيز كه نظرية خو ب دادند ما یک معلومات دقیق برای کسهای که گفتن زلمی رسول داکتر قلب است اراء مکنیم ما خوب این شخص را میشناسم این قلب نبود بلکه داکتر گرده است یک آدم بسیار خام ونژاد پرست اگر درباره قضایای روز پرسان کنید کدام دیدگاه مثبت و قناعت پزیر هیچ ندارد شما قضاوت کنید که باز در وزارت چه خواهد کرد.

با این حال، آنها مجبور نیستند برای هولد ارزهای دیجیتال مالیاتی بپردازند، بلکه فقط در صورتی که توکنهای خود را بفروشند، مبادله کنند یا انتقال دهند، شامل مالیات میشوند. اولین دبیر شورای نگهبان، محمدرضا مهدوی کنی (۲۴ تیر ۱۳۵۹-۲۴ آبان ۱۳۵۹ش) بود و پس از او به ترتیب، لطفالله صافی گلپایگانی (۲۴ آبان ۱۳۵۹-۲۴ خرداد ۱۳۶۷ش)، محمد محمدی گیلانی (۲۴ تیر ۱۳۶۷ش-۲۴ تیر ۱۳۷۱ش) و احمد جنتی (۲۴ تیر ۱۳۷۱ش تاکنون) دبیر این شورا بودهاند. مهمترین محور دیدار وزیران خارجه ایران و اتریش نیز که در دو دور مذاکره برگزار شد، موضوع برجام و تعهدات طرفهای اروپایی، تحولات منطقهای و بینالمللی، تلاش برای تعمیق روابط و امضای سند همکاریهای فرهنگی و هنری دو کشور بود. پس از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال دوباره تحریمها علیه ایران، تهران در برنامه هستهای خود تجدید نظر کرد. مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دو نوع مسئولیت و اختیار؛ قانونگذاری و قضاوت، برای شورای نگهبان در نظر گرفته شدهاست.

پس یک مهره اساسی در میان می ماند . سال گذشته بود که مجلس شورای اسلامی پس از رکود ۸سال حاکم بر فضای ساختوساز مسکن، در قالب تبصره۱۸ قانون بودجه سال۱۴۰۰ نظام بانکی کشور و وزارت راه و شهرسازی را موظف کرد تا ۳۶۰هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن را به متقاضیان واقعی فاقد مسکن پرداخت کرده و زمینه بخش عمدهای از هزینه ساخت را مهیا کند.

بدون شك كه يك سلسله مشكلات در پيش روي قرار دارد كه به همكاري همه جانبه شما كارمندان مخلص و متعهد به زودترين وقت اصلاح ميشود بالآخره شما ديگر شاهد سفراي استفاده جو و خائن در خارج از كشور نخواهيد بود و كسانيكه بيش از پنج سال سفير هستند ولي نتيجه كاري شان جهت بهبود وانكشاف روابط بطور شايد وبايد معلوم نيست عنقريب سبكدوش و عوض شان اشخاص دلسوز ومتعهد جايگزين خواهد گرديد ما متوجه تمام عملكردهاي شاغلي وزير وكارمندان اين وزارت هستيم هرگاه بدون كدام موجب عليه كدام كارمند كسي موضع سياسي وشخصي بگيرد سكوت اختيار نكرده اقدامات لازم را اتخاذ خواهيم كرد. محمد بن عبدالرحمن در بخش دیگری از گفت وگوی خود خاطرنشان کرد که دوحه تلاش می کند که تهران را به اتخاذ اقدامات مثبت در خصوص کشورهای منطقه تشویق کند.

موكدا مولف اين كلمات مدح اميز شخصا خود راشد الدين خان هستند كه از اعتراضات شهروندان افغان در دبى وكارمندان وزارت خارجه از بى عدالتى در وزارت در ترس وخوف تبديلى به مركز قرار دارند جناب راشدالدين اجاره دار قنسلى در بايان سخنان خود تلاش دارد جناب وزير خارجه جديد را تطميع ووعده هاى باكت هاى سربسته دالرى را برايش دهد ومى فرمايد كه اين را همه كارمندان صادق وزارت خارجه ميدانند و براي شما عنقريب اين راز هم معلوم ميشود. تهران- ایرنا- «الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش که سوم اسفند ماه ۱۳۹۸ به تهران سفر کرد ضمن ملاقات با «حسن روحانی» رییسجمهوری و «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، هدف از ماموریتش در این سفر را تلاش برای حفظ برجام و کمک به کاهش تنشها از طریق گفتوگو بیان کرد. بسیاری از رسانههای اروپایی هدف شالنبرگ از این سفر را نجات برجام توصیف کردند و وی در همین راستا با رییس جمهوری، وزیر امور خارجه و رییس مجلس کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.

وی از سوی دیگر روز پنجشنبه در گفتوگو با روزنامه نیویورک تایمز بار دیگر تاکید کرد که اسرائیل خواهان خروج قدرتهای اروپایی از مذاکرات جاری در وین درباره انرژی هستهای ایران است تا سرانجام آن یک «توافق بد» نباشد. وی در رابطه با نظراتی پیرامون تجمیع و ادغام قانون انتخاباتی و اعلام نظر مجلس مبنی بر ناتوانی در ادغام قوانین و نظر شورای نگهبان پیرامون این موضوع، تصریح کرد: تدوین یک لایحه جامع انتخاباتی اقدام خوبی است به شرطی که تمام اقتضائات انتخابات مختلف در آن لحاظ شود.

این امر برای کشور های جهان سوم و فقیر مثل افغانستان که بودجه عادی آن نیز توسط کشور های خارجی تامین می شود ضروری و لازم است. پس از تلاشهای فرانسه، ژاپن و برخی کشورهای دیگر، دولت اتریش نیز در این مسیر قدم گذاشت. مصلای بزرگ تهران یکی از بناهای اسلامی مهم تهران است که پس از انقلاب اسلامی ایران ساخته شده است. امید است که این فرد عقده ای منحیث چندمین وزیر کلیدی از حزب اسلامی و افغان ملت رای اعتماد داده نشود. صحت این نوشته هایم را حظور نیافتن آقای کرزی در معرفی وزرا شاهد قرار داده میتوانم. از سویی دیگر شاید آقای کرزی با بسیاری از وکلا از قبل در مورد انتخاب و یا رد وزرا ارتباط داشته باشد. وی در مورد جایگزین کردن برجام با توافق جدید، تصریح کرد: برجام تنها توافق موجود است و باید روی حفظ آن متمرکز شد. وزیر امور خارجه اتریش نیز پیش از این دیدارها در زمینه آینده توافق هستهای باوجود فشارهای آمریکا برای از بین بردن آن بیان داشت: دست کشیدن از برجام یک اشتباه محض است.

وزیر امور خارجه اتریش در دیدار با روحانی تاکید کرد اتحادیه اروپا به دنبال حفظ توافق هستهای است، هر چند این توافق با خروج آمریکا از آن، دچار مشکل شد اما محقق نشدن انتظارات ایران در حوزه اقتصادی و انتقاد اروپا به سیاستهای منطقهای ایران از جمله مشکلات موجود در این مسیر هستند. وزیر خارجه آمریکا یک سیاستمدار ایرانی تبار را به سمت دستیار وزیر خارجه آمریکا در دفتر امور اقتصادی و بازرگانی منصوب کرد. «رابرت دوسی» وزیر امور خارجه توگو که به تهران سفر کرده، پیش از ظهر سهشنبه پنجم بهمن ماه با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفتوگو کرد. بر اساس برنامه پیش بینی شده دیدار وزیران امور خارجه ایران و قطر در روز پنچ شنبه هفت بهمن ماه در تهران انجام میشود. اما تاکنون اسرائیل علیه ۱۲ کشتی ما وارد عمل شده، بر روی ۴ کشتی ما کماندو فرستاده و در خود بنادر سوریه با پهپاد کشتی نفت ما را میزنند.

شورای نگهبان از نهادهای مهم حکومتی جمهوری اسلامی ایران به شمار میرود که نخستین جلسه آن در ۱۳۵۹ش تشکیل شد و تاکنون هفت دوره تشکیل شده است. وجه تمایز نظام جمهوری اسلامی ایران با انواع رایج جمهوری در عرف سیاسی، اسلامی بودن آن است، بدینمعنا که اکثر ملت ایران، اسلام و حاکمیتِ موازین آن را به عنوان محتوای حکومت، از طریق همهپرسی تعیینِ نظامِ سیاسی کشور، برگزیدهاند. در مورد این طرح مهندس مهدی بازرگان با طرح دو فوریتی آن به عنوان مخالف صحبت کرد و گفت “بر بحرانهای موجود نیافزائیم.” پس از آن مجید انصاری در موافقت با طرح دو فوریتی صحبت کرد و آنگاه طرح دو فوریتی به رای گذاشته شد که با ۹۸ رای موافق و ۸۱ رای مخالف، دو فوریت به تصویب رسید. مشكل اصلي و اساسي همه رهبران و زمامداران ما افغانها انيست كه تا حالا هم افكار سنكي و حجري دارند از من جمله انتقام جويي و حقد و حسد در برابر ان كساني كه مخالف مفادهاي شخصيشان ميباشند و اين را فراموش ميكنند كه انسانهاي كامياب هميشه از مخالفين شان و حريفان شان ميابند .

اما عمر رجایی و باهنر و دولتشان تا هشتم شهریور همان سال بود و با شهادتشان، روز ۱۱ شهریور ۶۰ از ۱۹۶ نفر نماینده شرکت کننده در انتخاب نخست وزیر جدید، ۱۷۸ نفر به محمدرضا مهدوی کنی رای موافق دادند و ۱۰ نفر رای مخالف و ۸ ممتنع و مهدوی کنی نخست وزیر شد. وزیر امور خارجه اتریش همچنین دیداری با «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی داشت که اصلیترین محور بحث آنها هم توافق هستهای بود. سوبراهمانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند امروز وارد ایران خواهد شد و با محمدجواد ظریف ، وزیر خارجه کشورمان دیداری خواهد داشت.

موسوی نخست وزیر شد و مجلس از روز ۱۱ آبان بحث درباره کابینه میرحسین موسوی را آغاز کرد. وزیر خارجه هند امروز وارد تهران خواهد شد و با همتای ایرانی خود دیدار و گفتگو میکند.

  • استقبال گرم از مجتبی محرمی در رختکن آزادی
  • برگزاری نماز جمعه با حضور پرشور مردم کاشمر
  • رشد 41 درصدی بودجه دانشگاه ایلام در سال آینده
  • زیاش اگر مسی هم باشد، جایی در تیم ملی ندارد
  • ایراندوست: به دنبال مربی خارجی برای تیم ملی هستیم

وزیر خارجه هند در مسیر سفر به مسکو در تهران توقف و با همتای ایرانی خود دیدار خواهد کرد. بدین منظور «الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش چند روز پس از دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امورخارجه آلمان در اسفندماه ۹۸ به تهران سفر کرد.