جدیدترین خبرهای «دولت ترامپ

در بررسی جریان تحولات جهانی به ویژه آنچه که در سال ۲۰۲۱ گذشت، بیشک پرداختن به مسائل آمریکا از منظر و حوزه سیاست خارجی این کشور، از جایگاه و اهمیت ویژهای برخوردار است، چرا که اگر نگوییم تحولات ایالات متحده و نگاه این کشور در مقوله سیاست خارجی مهمترین پارامتر در تعیین سمت و سوی بسیاری تحولات جهانی است، یقینا این مهم یکی از اصلیترین پارامترها در تبیین و تعریف تحولات است.

به عبارت دیگر هدف از انجام این پایان نامه بررسی و ارزیابی جایگاه قدرت هوشمند و اعمال آن در سیاست خارجی باراک اوباما در قبال ایران است. به همین دلیل فشار معیشتی مضاعفی بر اقشار مختلف و ساکنین جزیره کیش وارد شده و بسیاری نیز به همین دلیل اقدام به بازگشت به سرزمین اصلی نمودند و جزیره کیش را برای همیشه ترک کردند.

در راستای مطالب مذکور پژوهش در صدد است به این سوال اصلی پاسخ بدهد که راهبرد سیاست خارجی دولت باراک اوباما در قبال جمهوری اسلامی ایران چگونه بوده است؟ به طور کلی پیش فرض پژوهش حاضر متفاوت بودن رویکرد باراک اوباما در قبال ایران می باشد. ابراهیم متقی در مقاله ای به نام “همکاری نامتقارن ایران و امریکا در دوران اوباما ” ، به این نتیجه می رسد که رویکرد سیاست خارجی باراک اوباما را میتوان گذار مجدد به واقعگرایی امنیتی دانست.

و فرض اصلی تحقیق این است که به نظر می رسد که در دوره باراک اوباما رویکرد سخت افزارانه و یک جانبه گرایانه جای خود را به سیاست چندجانبه گرایی و موازنه گرایی بر محور قدرت هوشمند در قبال جمهوری اسلامی ایران داده بود. اوباما تلاش کرد از شیوه سلطهگری سخت افزارگرا(هژمونگرایی یکجانبه نگر) اجتناب و بر مدیریت و هدایتگری (موازنهسازی و چند جانبه گرایی)در مصاف با ایران اصرار کند.

کلید واژه ها: قدرت هوشمند، قدرت نرم و سخت، چندجانبه گرایی، ائتلاف گرایی، اجماع گرایی، نهادگرایی بین المللی، یک جانبه گرایی. تلقی منفی و تصویر ذهنی تاریکی که جهانیان از یک کشور یا یک حکومت دارند، تنها در سایة دیپلماسی فرهنگی قابل تغییر و اصلاح است. پالوار در دولت «باراک اوباما»، رئیسجمهور سابق آمریکا مشاور وزیر خارجه این کشور در امور سیاسی-نظامی بود.

امضای توافقنامه صلح موجب شده است تا «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی که بدترین روزهای سیاسی خود را سپری میکند، ژست پیروزی گرفته و خود را به عنوان پرچمدار تحقق یک دستاورد مهم در عرصه سیاست خارجی معرفی نماید. به هر حال، فرصت خدمت یک نعمت است؛ اینکه من و شما فرصت پیدا کنیم که خدمت کنیم به مردم، این یک نعمت بزرگ خدا است.

به گزارش صدای ایران، کاظم غریبآبادی، معاون امور بینالملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در همایش روز جهانی مبارزه با فساد، اظهار داشت: کنوانسیون مبارزه با فساد یکی از معدودترین کنوانسیونهای بینالمللی در امر مبارزه با جرایم است که کمترین مشکل را با مفاد آن داریم. پینتر در مصاحبه اخیر خود به پایگاه خبری د هیل گفت:این موضوع در سطح جهانی به یک مسئله مهم تبدیل شده است.

صرف نظر از اینکه در این جلسه ریاست پارلمان عراق تعیین شود یا نه و اینکه کدام یک از این دو شخصیت سیاسی نامبرده عراق بر مسند ریاست پارلمان تکیه میزند، اولین جلسه دوره جدید پارلمان عراق با حاشیههایی همراه بود که مهمترین آن، کفنپوشی نمایندگان جریان صدر در صحن پارلمان و ورود نمایندگان برخی از احزاب سیاسی با «توک توک» (سهچرخه) است.

متهم اصلی اسناد ویکیلیکس، دولت ایالات متحده است و نه هیچ کشور دیگری. در دوره اوباما سیاست خارجی این کشور متأثر از مقدورات و محذورات محیط داخلی و بین المللی چرخشی عملی را به سوی قدرت هوشمند علیه جمهوری اسلامی ایران تجربه کرده است.

بر اساس گفته این منابع آگاه همکاری آسان میان هاینز و رئیس سیا اولویت دولت جدید آمریکاست و انتخاب کوهن احتمالاً اختلافات را به حداقل میرساند. سلام الزواوی، دختر صلاح الزواوی سفیر سابق فلسطین در تهران است که به عنوان سفیر جدید برای ماموریت در تهران انتخاب و معرفی شد و در برابر محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان به عنوان سفیر در ایران سوگند یاد کرد.

با این وجود برخی مشاوران ارشد بایدن گفتهاند که وی به دیوید کوهن علاقه دارد و «آوریل هاینز» که قرار است به عنوان رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ملی آمریکا انتخاب شود نیز از این گزینه احتمالی حمایت میکند. من مطمئنم آنها به این موضوع توجه بیشتری کرده و منابع بیشتری اختصاص خواهند داد.

برخی منابع آگاه خبر دادهاند که « جو بایدن »، رئیسجمهور منتخب آمریکا قصد دارد بار دیگر هدایت سازمان سیا را به «دیوید کوهن»، رئیس سازمان سیا در دولت باراک اوباما ، رئیسجمهور پیشین این کشور بسپارد. گروه استانها- نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: سرمایهگذاری در معادن آذربایجانغربی محرک چرخهای قطار اقتصادی کشور خواهد بود .

در زمینه رشد اقتصادی دولتهای پنجم و هشتم به طور میانگین بالاترین نرخ را به خود اختصاص دادهاند و دولتهای دهم و دوازدهم پایینترین نرخ رشد را داشتهاند. به طور کلی اتخاذ سیاست قدرت هوشمند از طرف باراک اوباما مبتنی بر طرحهای ابتکاری بود که شامل کاربست هم زمان نیروی نظامی( به شکل تهدید و بازدارندگی)، دیپلماتیک(تاکید بر مذاکره)، اقتصادی( تداوم تحریم ها هوشمند)، ارتباطات و اطلاعات( جنگ سایبری) و جنگ ژئواکونومیک( ممانعت از سرمایه گزاری شرکت ها و کشورها در زمینه های نفتی و گازی) از طرف اوباما علیه ایران اتخاذ شد.

اما با وجود عدم اطمینان اسرائیل از واقعیبودن تهدید ایران و انعکاس اسن برآوردها به مقامات آمریکایی، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در 8 فوریه 2010 در دیدار با کوشنر وزیر خارجه وقت فرانسه با اشاره به اهمیت و تأثیر مطرح کردن امکان ضربه نظامی اسرائیل به ایران بر محاسبات اردوغان، تأکید میکند که اینگونه اظهارات موجب همراه شدت ترکها با سیاستهای فشار علیه ایران میشود.

وزیر سابق ارتباطات در ادامه پرسشهای زیر را مطرح کرده است: «۱. نهایتاً باید گفت این تناقض سیاست اعلامی با سیاست اعمالی بیانگر ریاکاری و فریبکاری آمریکا در قبال ایران و شاهدی آشکار برای صحت ارزیابی مقام معظم رهبری از رفتار آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران (دست چدنی زیر دستکش مخملی) است.

از یکسو من فکر میکنم ما باید باهم متحد شویم، از سوی دیگر ما نباید فقط نگران چالشهای فنی باشیم، چراکه چالشهای سیاسی نیز وجود دارند. مجری: یک کمی عجله دارم آقای دکتر روحانی که وارد مسایل اقتصادی شویم، چرا که مشکلات زیادی پیش روی دولت بوده که بخش عمدهای از آن در حوزه اقتصاد است، تصور میکنم بخش عمدهای از انتظارات مردم هم از این گزارش 100 روزه، عملکرد اقتصادی دولت است.

ترامپ در حرکتی بیسابقه برای یک رئیسجمهور ایالات متحده، برای نخستین سفر خارجیاش در این مقام، در ماه مه سال ۲۰۱۷ راهی ریاض شد. این اسناد نشان میدهند که درحالیکه در ماههای اول ریاستجمهوری اوباما، فضای تعامل با ایران در اوج خود بوده است و حتی تا انتخابات ریاستجمهوری ایران نیز چند ماه فاصله وجود داشته است، دولت اوباما عملاً به دنبال تشدید فشار بر ایران بوده است و این ایده که ایالات متحده در ابتدا به دنبال تعامل با جمهوری اسلامی بوده است ولی عدم پاسخ تهران موجب تمرکز واشنگتن بر مسیر فشار شده است اساساً چیزی بیش از یک شعار نیست.