تولید سیمان در دولت احمدی نژاد دو برابر دولت اصلاحات

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، بلومبرگ در گزارشی نوشت کنگره و اوباما توافق کردند که ایران باید به قربانیان حادثههای بمبگذاری سال 1983 در بیروت و بمبگذاری سال 1986 برجهای خّبر در عربستان سعودی غرامت پرداخت کند. این همان نکته مهمی است که باعث شد تا «اطار التنسیقی» یا «چارچوب هماهنگی (شیعیان)» به دادگاه عالی قانون اساسی شکایت کند و ادامه جلسه را غیرقانونی بخواند.

طبق قانون اساسی عراق، مدیریت جلسه می بایست در اختیار “رئیس سنی” یا مسن ترین فرد پارلمان باشد و هیچ شخص دیگری اجازه نداشت که ریاست جلسه را در دست بگیرد. رسانههای عبریزبان اعلام کردند که دست کم صدای ۳ انفجار در تل آویو شنیده شده و به نظر میرسد که این پیامی از سوی گروههای فلسطینی در غزه در رابطه با اسیر هشام ابوهواش است که از ۱۳۸ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده و وضعیت خطرناکی دارد.

در سیاست منطقهای نیز، ایران توانسته با سیاستهای پیشرو و واقعگرایانه دست بالاتری نسبت به رقبای منطقهای داشته باشد و کارتهای بازی اش را افزایش دهد. به نوشته این روزنامه، هدف اصلی از این طرح افزایش تعداد شهرک نشینان در جولان اشغالی و تثبیت حضور یهودیان در آن است، زیرا تعداد آنها امروز حدود ۲۲۰۰۰ نفر است که در بین ۳۲ شهرک کوچک با نام «شورای منطقهای جولان» توزیع شدهاند.

طرحی که شامل ساخت دو شهرک جدید و افزایش دو برابری جمعیت صهیونیستها در این منطقه است و ارزش آن به صدها میلیون دلار میرسد. جایی که دولت راست افراطی به رهبری «نفتالی بنت» صدها میلیون دلار برای موفقیت طرح شهرک سازی اختصاص خواهد داد. همچنین قرار است هزاران واحد مسکونی جدید در شهرک کتسرین کنونی، احداث شود و پروژههای کشاورزی و زمینههای بهره برداری و اجرای گسترده ساخت و ساز و توسعه پروژههای مرتبط با انرژی خورشیدی در آن اجرایی شود.

روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» نیز هفته پیش نوشت که «نفتالی بنت» نخستوزیر رژیم صهیونیستی در صدد آن است که طرحی برای ساخت دو شهرک جدید در جولان اشغالی سوریه با هدف افزایش تعداد شهرک نشینان در این منطقه تا سال ۲۰۲۵ ارائه کند و یک «کمیته ویژه» با اختیارات گسترده، بدون حضور نمایندگان «مردم» تشکیل دهد. عراق نمیتواند همه این مشکلات را تحمل کند بویژه در وضعیت کنونی که در بحران اقتصادی است.

«حسین العقابی» عضو ائتلاف مذکور در پارلمان عراق به وبگاه «المعلومه» گفت، ائتلافهای سیاسی باید این اشارههای آمریکا درباره حمله و تحریم اقتصادی عراق را جدی بگیرند. خبرنگار العالم در ادامه خاطرنشان کرد که معترضان دلایل و شواهدی را درباره جلسه انتخاب رئیس پارلمان ارائه کرده اند.

خبرنگار العالم در عراق از آغاز جلسه دادگاه فدرال عراق درباره بررسی ایرادهایی که تعدادی از نمایندگان پارلمان این کشور به مشروعیت انتخاب رئیس پارلمان وارد کرده بودند، خبر داد. به گزارش خبرگزاری شبستان، خبرنگار العالم گزارش داد: این جلسه برای بررسی ایرادهای مذکور تشکیل شده و انتظار می رود هفته آینده شاهد صدور حکم نهایی این دادگاه درباره مشروعیت جلسه پارلمانی که در آن رئیس پارلمان انتخاب شد، باشیم.

به نوشته این روزنامه با استناد به منابع موثق در تل آویو، طرح بنت در چارچوب طرح جامعی قرار میگیرد که مقامات اشغالگر تحت عنوان «تشویق رشد پایدار جمعیتی» در بلندیهای جولان اشغالی بر روی آن کار می کنند و این طرح روز یکشنبه برای تصویب به دولت اشغالگر اسرائیل ارائه میشود.

بر اساس برخی گزارشهای خبری، رژیم صهیونیستی پهپادهای نظامی در اختیار مغرب قرار داده و قرار است در سفر وزیر جنگ این رژیم به رباط قرارداد ساخت پهپادهای نظامی در مغرب به امضاء برسد. دفتر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از سفر هفته آینده « بنی گانتس » به مغرب خبرداد و اعلام کرد: در این سفر توافقنامه همکاریهای نظامی – امنیتی میان تل آویو و رباط به امضاء میرسد.

انتخاب: آموس هارل در هاآرتص چاپ تل آویو نوشت: بیانیه رسمی صادر شده در پایان سفر نفتالی بنت به امارات حاوی جزئیات کمی بود. استراتژیستهای لیبرال اروپایی به خوبی میدانستند گرچه آمریکا متحد راهبردی این اتحادیه است، اما در صورتی که به این اقدام واشنگتن واکنش مناسب نشان ندهند، دولت ترامپ تشویق شده و تعرفههای بیشتری علیه اتحادیه اروپا در راه خواهد بود.

لذا «ترامپیسم» یعنی این نوع نگرش به سیاست در داخل و خارج، فراتر از شخص ترامپ است و حتی با سقوط احتمالی ترامپ این نوع نگرش از بین نمیرود؛ لذا ما باید همیشه آمادهی مواجهه با نسل جدید سیاستگذاران آمریکایی باشیم.

نتانیاهو این به رسمیت شناختن را «تاریخی» خواند و گفت که بلندیهای جولان برای همیشه تحت کنترل اسرائیل خواهد بود. در مارس سال ۲۰۱۹، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، بیانیهای را امضا کرد که در آن ایالات متحده حاکمیت کامل اسرائیل بر بلندیهای جولان سوریه را که دولت عبری در سال ۱۹۶۷ آن را تحت اشغال خود درآورده بود و در سال ۱۹۸۱ آن را به اراضی اشغالی فلسطین ضمیمه کرد، به رسمیت شناخت.

بر این اساس، بیش از 233 میلیون دلار کمک مالی برای 8 کشور آسیای مرکزی و قفقاز برای سال 2012 در نظر گرفته شده است که حاکی از 4 درصد کاهش در مقایسه با سال 2010 است. در سال 1387، با 15 و نیم درصد افزایش، ارزش وارداتمان به 56042 میلیون دلار می رسد . در مجموع در دولت اصلاحات میزان تولید سالانه سیمان با 65 درصد افزایش مواجه شد.

روزنامه «نیویورک تایمز» بامداد شنبه هفته جاری در گزارشی نوشت که پنتاگون در بخشنامهای محرمانه از فرماندهان نظامی خود خواسته تا برنامهای برای افزایش تحرکات در عراق و کارزاری جهت «نابودی» یکی از گروههای مقاومت در این کشور تدوین و طراحی کنند.

هدف این طرح افزایش ۵۰ درصدی تعداد شهرکنشینان تا سال ۲۰۲۵ و دو برابر شدن آن تا پایان دهه جاری است. همچنین باید تلاش شود هیچ کسی فرصت ارعاب و ترساندن دیگران را نداشته باشند و هیچ کسی حق ایجاد موانع در برابر مردم به ویژه تاجران را ندارند. به گفته این منابع، این طرح شامل اقدام برای دو برابر شدن جمعیت شهرکنشینان صهیونیست در جولان اشغالی به ویژه در شهر صهیونیستنشین «کتسرین» (قصرین) واقع در جولان عربی – سوری است.

جلسه امروز پارلمان عراق امروز برگزار می شود و فقط شامل ادای سوگند نمایندگان خواهد بود. پنجمین انتخابات پارلمانی عراق در 10 اکتبر 2021 (18 مهر 1400) برگزار شد. اولا فشار نیاوردیم و این قانون قبل از من بود و در سال ۹۴ تصویب شد. این به رسمیت شناختن از سوی ترامپ، خروج از اجماع بین المللی در خصوص جولان اشغالی بود.

پولیتیکو همچنین نوشت 13 سناتور جمهوریخواه مجلس سنا نیز در واکنش به گزارش هفته گذشته این وبسایت خواستار پاسخگویی دولت اوباما درخصوص پنهانکاریهای انجام شده از سوی این دولت در جریان توافق هستهای ایران و مبادله زندانیان با این کشور شدهاند.