توصیه های تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن از دیدگاه طب سنتی

در ایامی که گذشت به کرات شاهد صحنه های بی نظیر از تلاش خستگی ناپذیر کارکنان نظام سلامت کشور بودیم وامروز با تکیه بر این شواهد با اعتقادی راسخ میتوان گفت همکاران در بخش های بهداشت و درمان فرهنگی نو سرشار از لطف و دلدادگی و ایثار در خدمتگزاری سلامت برای آحاد مردم کشور آفریدند. در شاهنشاهی ساسانی، در موارد بسیاری بر خلاف پارتها عمل شد و تلاش شد که فرهنگ و دین بومی ایران ترویج شود و در این دوران، مزدیسنا دین رسمی امپراتوری اعلام شد. وزارت بهداشت برای رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام اربعین نکات بهداشتی را اعلام کرده است.

  • خشونت های جنسی و جنسیتی
  • درمان سینوزیت وابسته به علت ایجاد آن است
  • خانه صبحانه یک قاشق غذاخوری
  • ؟* (۱۳۶۲)
  • در محیطهای سربسته و بدون تهویه مناسب نمانید
  • معاونت تحقیقات و فناوری
  • ترشح چرکی غلیظ بینی، دنداندرد یا گرفتگی بینی
  • شکر دو قاشق چایخوری

سعی ما بر این است که علاوه بر معرفی بهترین مواد غذایی برای مصرف در وعده صبحگاهی با چند پیشنهاد صبحانه کار شما را در تنظیم برنامه غذاییتان راحتتر کنیم. به توصیه طب سنتی کدام مواد غذایی را باید از وعده صبحانه حذف کرد؟ در هر صورت اگر استفاده از سمعک فقط به منظور رفع صدای وزوز باشد، باید قبل از خرید تست شود. در صورت شام نخوردن چون چیزی برای هضم نمی یابد. نباید غذاهای مختلف را در یک وعده جمع کرد، چون باعت سرگردانی قوة هاضمه می شود و طبیعت مديره بدن حیران و آشفته می گردد؛ بدن انسان برای هضم هر غذایی یک قوایی مصرف می کند و به میزان خاصی از گرمی و سکون نیاز دارد، در صورت تنوع و رنگارنگ بودن غذا از تصرف و هضم کامل آنها عاجز شده، باعث سوء هضم و بیماری می شود.

رازی در اهمیت پرهیز می گوید: «اگر طبیبی درمان شما را بدون توجه به غذای شما آغاز کرد، بدانید به مرگ شما کمر همت بسته است و اگر طبیبی موفق شود بیماری را با غذا درمان کند، به سعادت رسیده است. سنت مسلمانی ما خواب شب با شکم خالی را بسیار بد می دانند، زیرا خوابیدن با شکم خالی، تسبب از بین رفتن قوت بدن می شود، ترک شام آن قدر مضر است که در مورد آن گفته اند: جوان را پیر می کند و پیران را می کشد. با شکم خالی خوابیدن بسیار مضر است و در احادیث و طب سنتی شدید از آن تهی شده است؛ خصوصا در پیران.

به همین دلیل، برای همه، خصوصا پیران هیچ چیز زیان آورتر از آن نیست که شب با شکم گرسنه بخوابند. خون نا به جا می تواند عامل هر بیماری باشد؛ به همین دلیل، پرخوری را ام الامراض می نامند. پرخوری آن قدر مذموم و مضر است که کم خوری از یک غذای مضر، ضررش کمتر از پرخوری از یک غذای مفید است.

سپس آمادگی بیمارستان با ابزاز ارزیابی آمادگی، قبل و بعد از استقراربرنامه کشوری آمادگی بیمارستانی سنجش شد.یافته- ها: از بین 9 مولفه کلیدی آمادگی بیمارستان، برای مولفه های؛ فرماندهی و کنترل، ایمنی و امنیت، تریاژ، نیروی انسانی، مدیریت پشتیبانی و تدارکات، توسط کمیته بحران بیمارستان برنامه عملیاتی تدوین شد. اگر غذاهای چرب یا سنگین، میل نمودید حتما کمی آبغوره، آبلیمو یا سرکه بعد از آن میل کنید. بعد از صبحانه بدنسازی و چند پیشنهاد صبحانه برای لاغری نوبت به توصیههای طب سنتی رسیده است. دکتر حیدریان مقدم با بیان این مطلب که طب سنتی دانشگاهی کاملا بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته ادامه داد: تمامی توصیه های ارائه شده توسط پزشکان طب سنتی ایرانی بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته و اثر گذاری این علم در سلامت جامعه به اثبات رسیده است.

دکتر دیمیتری کریستاکسی با تحقیق روی ٢٠٠٠ کودک نشان داد که کودکان به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، ده درصد بیشتر مبتلا به بیش فعالی شده اند. خودداری کنید و در غذا خوردن زیاده روی نکنید. وعده های غذا خوردن باید دو وعده در روز باشد. متخصص طب سنتی دانشگاه در ادامه استفاده از انجیر را یکی دیگر از گزینه های کمک به رفع یبوست دانست و اظهار کرد: می توانید انجیر خشک را یک شب قبل در آب بخیسانید و صبح ناشتا همراه با آبی که در آن خیسانیده است میل و یا قبل از هر وعده غذایی دو عدد انجیر استفاده کنید.

یکی از مسائل مهم در فصل زمستان و به ویژه پاییز، اجتناب از هوای سرد است؛ این توصیه برای افرادی که مزاج سرد یا مزاج خشکی دارند، جدیتر می شود. مثلا یک حیوان اهلی در فصل زمستان فقط کاه می خورد و نهایتا آن را با مقداری سبوس گندم ترکیب می کنند؛ حیوانات یا گیاه خوارند یا گوشت خوار در حالی که انسان هم گیاه می خورد و هم گوشت می خورد و هم جماد (مانند نمک). مفید است. تابستان، سبب کاهش رطوبت و تعدیل سردی می شود بنابراین فصل خوبی برای پیران، بلغمی مزاجان و مرطوبان است.

در شب، گرمی و خون و قوا متوجه باطن بدن هستند و قدرت هضم افزایش می یابد؛ چون طبیعت مديرت بدن بی کار نمی ماند. دستور به دو وعده خواری در اول روز و اول شب، در نظر حکما هم توضیح داده شده است؛ همه حکما در همه کتب طب سنتی می گویند که صبحانه و شام بخورید و بین آنها چیزی نخورید. حکما اعتقاد داشتند که اگر انسان با شکم خالی بخوابد، چون بدن انسان چیزی برای هضم پیدا نمی کند، رطوبت های اصلی بدن را هضم و نابود می کند.

به تحلیل رطوبات اصلی بدن می پردازد. ناهار حکم وعدهٔ اصلی را دارد و شام معمولاً سبکتر است. امام فرمودند: «صبحانه و شام بخور و بین آن دو چیزی نخور، مگر نشنیده ای که خداوند می فرماید: رزق بهشتیان در صبح و شام است. به همان دلیلی که نخوردن ناهار مفید است، نخوردن شام مضر است.

برنامههای هستهای و موشکی ایران و نوع روابط با اسرائیل، تنشها و تحریمهایی را برای این کشور به همراه داشتهاست. به گزارش بهداشت نیوز، دکتر سعید کریمی گفت: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺷﺮﻭﻉ ﺧﯿﺰ ﺷﺸﻢ ﺍﭘﯿﺪﻣﯽ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭ «ﺩﺳﺘﻮﺭﺍﻟﻌﻤﻞ ﺁﻣﺎﺩﮔﯽ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺳﻮﯾﻪ ﺍﻣﯿﮑﺮﻭﻥ ﺩﺭ ﭘﺎﻧﺪﻣﯽ ﮐﻮﻭﯾﺪ ۹۱» به مراکز درمانی تابعه دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آخرین وضعیت واکسیناسیون کووید ۱۹، گفت: مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۷۱ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۲۷۷ دُز رسیده است.