انتخاب رهبر بر عهده مجلس خبرگان رهبری است

ولایتی از همان روز معرفی به مجلس با مخالفت جمعی از نمایندگان از جمله هواداران سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی مواجه شده بود، یک روز قبل از رای گیری در مجلس درباره نخست وزیری ولایتی، بهزاد نبوی و دو نفر دیگر از اعضای کادر مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس اول رفتند تا او را از موافقت با نخست وزیری ولایتی منصرف کنند؛ در جلسه غیررسمی غیرعلنی مجلس در روز ۲۸ مهر درباره نخست وزیری ولایتی، محمد یزدی در مخالفت با ولایتی اظهاراتی داشته بود و هاشمی در موافقت با او. از نخست وزیر گذشته بود (مهدی بازرگان) تا نخست وزیران بعدی (محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر)، هم ابراهیم یزدی نمایندهاش بود هم شیخ محمد یزدی، هم علی اکبر معینفر بود و هم مصطفی معین، هم امامی کاشانی و هم اسدالله بیات، هم احمد توکلی و هم هاشم صباغیان و احمد صدر حاج سیدجوادی. یکی هم نامش در انتخابات مجلس شنیده شد، اقبال عمومی نداشت که بر کرسی سرخ فام بنشیند؛ مسعود رجوی از اعضای کادر مرکزی سازمان مجاهدین خلق.

«ساختار شورای نگهبان (اعضای شورای نگهبان)»، وبسایت شورای نگهبان، درج مطلب: ۱۵ تیر ۱۳۹۷ش، بازدید: ۴ خرداد ۱۴۰۰ش. به همین مناسبت ، در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه شورای نگهبان چیست پرداخته و ساختار شورای نگهبان و وظایف این نهاد را مطرح نماییم . ابتدا لازم است روشن کنم که از نظر اینجانب انتخابات امری یایان یافته است، لذا در این شرایط سخت اقتصادی و بیماری کرونا چنین موضوعی را پیگیری می کنم، مهمتر از جنبه شخصی، جنبه عمومی و اجتماعی آن است چون بسیار محتمل است این نحوه رفتار در انتخابات آینده تکرار شود و در نتیجه ساختار مردم سالاری در کشور و طبعا عدالت اجتماعی لطمه خواهد دید اینجانب در دوره های مختلف مجلس با همین موضوع شورا برای احقاق حقوق افراد رد صلاحیت شده تلاش کرده ام و عجیب این است که شورای نگهبان همین مسئله را در بند دوم نامه خود درباره رد صلاحیت اینجانب به عنوان یکی از اشکلات حقیر ذکر کرده است و بر آن چنین عنوانی گذاشته است «حمایت از افراد رد صلاحیت شده و دفاع از عملکرد آنها و به کارگیری برخی از آنان در مناصب تحت امر خود».

  • رشد 41 درصدی بودجه دانشگاه ایلام در سال آینده
  • زیاش اگر مسی هم باشد، جایی در تیم ملی ندارد
  • ایراندوست: به دنبال مربی خارجی برای تیم ملی هستیم
  • جنجالی کروکس به یونایتد؛ هند مسلم؟ (عکس)

بدیهی است آنچه انسان در طول حیات خود برای رفاه مردم و اعتلای و عزت کشور انجام می دهد عندالله تعالی محفوظ است و مأجور، امیدوارم با تجارب مفید و ارزنده ای که کسب نموده اید، بتوانید در آینده منشأ خدمات بیشتر باشید». ۳- لغو و ابطال کلیه تصمیمات و اقدامات اقتصادی و مالی علیه جمهوری اسلامی ایران و انجام کلیه اقدامات اداری و حقوقی لازم جهت لغو و ابطال تمامی دعاوی و ادعاهای دولت آمریکا و مؤسسات و شرکتهای آمریکایی علیه ایران به هر صورت و به هر عنوان و انجام کلیه اقدامات اداری و حقوقی لازم جهت عدم طرح هر نوع دعوای حقوقی یا جزائی و مالی جدید از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی رسمی و غیررسمی دولت آمریکا و یا مؤسسات و شرکتهای آمریکایی و چنانچه هر گونه ادعائی علیه ایران و اتباع ایرانی در هر یک از دادگاههای در رابطه با انقلاب اسلامی ایران و تصرف مرکز توطئه آمریکا و دستگیرشدگان در آن مطرح شود و رأی به محکومیت ایران و یا اتباع ایرانی صادر شود، دولت آمریکا متعهد و ضامن است پاسخگوی آن باشد و متعهد و ضامن است که غرامت و خسارت ناشی از آن را بپردازد.

اگر لایحه بودجه از طرف دولت اعلام میشود قاعدهاش این است که نظرات کارشناسی راجع به محیط زیست شنیده شده ولی اگر در شورای نگهبان مفاد مصوبه موجب آلودگی یا تخریب غیرقابل جبران محیط زیست شود با اشکال از طرف شورای نگهبان مواجه میشود. ۲ میلیارد نفر از تالابها غذا میخورند/ تمام ساحلهای کشور باید رفع تصرف شود سلاجقه گفت: رودخانه کرج تبدیل به مکانی برای رانت خوارها شده بود که با قدرت در حال تخریب است. بنابراین شأن شورای نگهبان در جمهوری اسلامی به عنوان نهادی دستنیافتنی برای نظامهای سیاسی دنیا مطرح است که نقش بسیار ویژهای در تثبیت جمهوری اسلامی و قانونگرایی و قانونمداری دارد و لذاست که امام خمینی هرگونه تخریب وجهه شورای نگهبان را جایز نمیشمارند. امام هم متوجه شده بودند و میخواستند حل کنند.

در مورد این کرسی آزاد برای اینکه بدانید سوزش از کجاهاست، این آقای اللهیار صالح یکی از افراد مؤثر جبهه ملی بود و در آن مجلس طاغوتی شاهنشاهی دوره بیستم هم شرکت کرد. در دوره مشروطیت، سید عبدالله بهبهانی (۱۳۲۷ق) و سید محمد طباطبایی سنگلجی (۱۳۳۹ق) دو شخصیت اصلی مشروطهخواهان در تهران بودند. بررسی گوشی گلکسی زد فولد 3 سامسونگگلکسی زد فولد ۳ و زد فیلیپ ۳ دو گوشی با پردازنده قدرتمند اسنپ دراگون ۸۸۸ هستند که میتوانند به خوبی تمام بازیها را اجرا کنند. گلکسی S23 Ultra شاید به نمایشگر آبشاری چهار طرف خمیده مجهز شود! اولین مجلس شورای اسلامی علاوه بر چهار رئیس جمهوری که به نظام داد و چهار نخست وزیر و کابینه (رجایی، باهنر، مهدوی کنی و میرحسین موسوی) را تعیین کرد، اما اولین و تنها مجلسی بود که اولین و تنها رئیس جمهور را عزل کرد. دکتر عینالهی با بیان اینکه در نمونهبرداری های انجام شده تاکنون بیش از ۲ هزار مورد مثبت ابتلا به ویروس اومیکرون در کشور شناسایی شده است ادامه داد: البته تستها و نمونهگیریها به صورت رندوم انجام شده و میزان آلودگی بیشتر از این است، همچنین میزان مراجعات سرپایی ظرف دو هفته اخیر چهار برابر افزایش داشته و از این جهت نگرانیهایی بابت افزایش موارد بستری و بیماران icu هم وجود دارد.

هوادار تهران یک – استقلال تهران ۲/ مجیدی مچ عنایتی را خواباند در چارچوب بازیهای هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال ایران، هوادار و استقلال تهران به مصاف یکدیگر رفتند. طبق تصمیم شورای انقلاب که با استقبال حزب جمهوری اسلامی و مخالفت گروههای ملی گرا مواجه شد، انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی باید دو مرحلهای برگزار میشد، هر نماینده باید در مرحله اول یک حد مشخصی از کل آرا را کسب میکرد و در صورت عدم کسب این مقدار باید در مرحله دوم با دیگر نامزدها که تعدادشان دو برابر میزان نمایندگان انتخابی بود به رقابت میپرداخت. پس از تشکیل دولت رجایی، بنیصدر با استفاده از مصوبه فرمان همایونی کمیسیون شورای انقلاب، ساز مخالف خود علیه نخست وزیر را کوک میکرد و با استفاده از این قانون اختیار عزل و نصب رئیس شهربانی، فرمانده ژاندارمری و از همه مهمتر رئیس کل بانک مرکزی را از دولت سلب کرده بود، به طوری که در حساسترین روزهای آغاز جنگ، دولت کنترلی بر بانک مرکزی و همچنین میزان ذخائر ارزی مملکت نداشت.

این دومین ناکامی اولین رئیس جمهور از اولین مجلس شورای اسلامی بود؛ یک ماه پیش از عزل بنیصدر نمایندگان مجلس کلیات لایحه “حذف فرمان همایونی” را با ۱۲۵ رای موافق، ۳۳ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع به تصویب رساندند و ۱۴ خرداد آن لایحه از تصویب نهایی مجلسیان گذشت؛ لایحهای که هدفی جز تقویت دولت رجایی و کوتاه کردن دست بنیصدر نداشت؛ محمدرضا شاه عزل و نصب بسیاری از مقامات مملکت را تحت عنوان تنفیذ احکام به وسیله “فرمان همایونی” با تصویب مجلس آن زمان، به دست گرفته بود. قیمت مرغ قطعه بندی تا پایان سال نهایی میشود رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: در حال حاضر قیمت مرغ قطعه بندی منطقی نیست و وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را تا قبل از عید بررسی خواهد کرد. یک روز پیش از آن بنیصدر نامهای به رجایی نوشته و در آن گفته بود: «مصوبات مجلس قبل از امضاء رئیس جمهور قابل اجرا نیست.» اختلاف بر سر امضای بیانیه الجزایر درباره پایان دادن به گروگانگیری سفارت ایالات متحده بود و رئیس جمهور خطاب به نخست وزیری که نه منتخبش بود و نه منطبقش نوشت: «در مورد اعتراض اینجانب به ارسال تصویب نامه برای اظهارنظر “بعد” از اجرای آن نوشتهاند: طبق اصل ۱۲۶ دولت منعی در اجرای مصوبات خود نداشته.

وی افزود: پس از کشوقوسها و بعد از آنکه شورای نگهبان لایحه رتبهبندی را به مجلس برگرداند، دولت اعلام کرد بار مالی را در حد همان لایحه ارائه شده، میپذیرد. ولایتی اما در مجلس نماند، گرچه میرحسین موسوی پس از او به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی شد و رای آورد اما این بار ولایتی بود که بجای او وزیر خارجه شد و به کابینه موسوی رفت. یک هفته قبل از تصویب طرح عدم کفایت سیاسی بنیصدر در مجلس، هاشمی رفسنجانی به دیدار امام رفت تا نظر ایشان را جویا شود: «نظر امام این بود که ترجیح دارد بنیصدر تابع قانون شود و رئیس جمهور بماند، اما به ظن قوی، ایشان تسلیم قانون نخواهد شد؛ لذا ما باید اتمام حجت کنیم، حتی ایشان را دعوت به مذاکره کنیم، اگر تسلیم نشد، چارهای نیست باید به قانون عمل کرد. از دو هفته پیش از آن اختلافات مجلس و رئیس جمهور شتاب گرفته بود؛ رئیس مجلس میدانست چه طرحی به تصویب رسیده که شب وقتی به خانه رفت در روزنوشتهای خود به تاریخ یکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۶۰ نوشت: «دو فوریت طرح قانونی شدن مصوبات مجلس، بدون امضاء رئیس جمهور، پس از تائید شورای نگهبان و گذشتن پنج روز تصویب شد.