اقتصاد دولت روحانی به روایت آمار + نمودار

هاشمي کابينه دوم خود را با حفظ 13 نفر از 22 وزير کابينه اول و تغيير 9 وزير تشکيل داد. همزماني تشکيل دولت نهم با مجلس هفتم که اکثريتي اصولگرا داشت، تحليل دو سال آرام براي دولت تا انتخابات مجلس هشتم را در ذهن متبادر ميکرد ولي اين اشتباهترين پيشبيني از روابط دولت احمدينژاد و مجلس هفتم بود. رویترز نوشت، با اینکه بسیاری از متحدان آمریکا در منطقه بهدنبال روابطی تازه با دمشق هستند، کشورهای مهمی همچون عربستان سعودی همچنان مردد به نظر میرسند.

اما حالا سالهاست که کارشناسان مسائل منطقه معتقدند ۲ کشور ظرفیت حرکت بهسوی احیای روابط دوجانبه را دارند و دلایل امنیتی و اقتصادی بسیاری برای آن وجود دارد. تا جنگ جهانی دوم، وزارت خارجه آمریکا و شخص وزیر خارجه مسئول مدیریت مسائل روابط خارجی بود. هیأتی که گفته شد با مقامهای ارشد اطلاعاتی مصر پیرامون مسائل دوجانبه و اختلافات دو کشور دیدار و رایزنی کرد.

معاون اسبق بازرگانی و امور بینالملل وزارت نفت گفت: ممکن است گفته شود حجم این گازی که سوآپ میشود، کم است،اما اینکه مشکلی نیست، با تدابیری که اندیشیده میشود، این رقم افزایش پیدا خواهد کرد. معاون اسبق بازرگانی و امور بینالملل وزارت نفت گفت: به نظر بنده دولت سیزدهم این دست قراردادها و توافقات را باید در ادامه کار گسترش دهد و بنای خود را به تعامل با همسایگان قرار دهد.

تلاشها برای بهبود روابط البته در حد حرف نیست و در تیرماه سالجاری برخی رسانههای عربی از سفر هیأتی امنیتی و اطلاعاتی از ایران به قاهره خبر دادند. او در همان زمان سفر کاریش به سنگال از برکناری خود مطلع شد. هر شهروند مصری که بخواهد برای گردشگری، تحصیل یا هر دلیل دیگری به ایران سفر کند باید از دولت مجوز بگیرد که معمولا صادر نمیشود.

از سوی دیگر رویترز به نقل از یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بدون اشاره به مقابله تمامعیار دولت سوریه با تروریستهای دستپرورده و تحت حمایت واشنگتن مدعی شده است: «کاری که انجام نداده و نخواهیم داد این است که از تلاشها برای عادیسازی و سازش با دیکتاتوری بیرحمی مانند بشار اسد حمایت کنیم، حتی کی تحریم را علیه سوریه لغو کنیم یا در خصوص مخالفت با بازسازی سوریه تا زمانی که رویهای بدون بازگشت در جهت راهحل سیاسی مشکلات این کشور پیدا نشده، موضع خود را تغییر دهیم».

وی تاکید کرد: تروئیکای اروپا فرصت بازنگری و تغییر رویه برای نشان دادن عزم جدی خود در تعامل با ایران را دارد، در عین حال به سایر کشورهای اروپایی نیز خوشامد میگوییم و آمادگی داریم در قالب سیاست خارجی متوازن، روابطی فعال و پویا را با آنها پیگری کنیم.

انتصابهای جدید جو بایدن برای پستهای کلیدی در عرصه سیاست خارجی دولتش و استفاده از تیم سابق دولت باراک اوباما، گویای تغییراتی در این عرصه، بهخصوص در روابط با اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر است. منصور معظمی معاون اسبق بازرگانی و امور بینالملل وزارت نفت در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به قرارداد سوآپ گازی ایران، ترکمنستان و آذربایجان بیان کرد: قبل از بررسی قرارداد جدید سوآپ گاز ابتدا خدمتتان عرض میکنم که هر اقدامی که امنیت ملی ایران را افزایش داده و ارتباطات بینالمللی ایران را گسترش دهد، در راستای منافع ملی تعریف شده و اقدام ارزشمندی است.

معظمی اظهار داشت: تجارت گاز یک موضوع دو بعدی است و علاوه بر اینکه منجر به افزایش درآمد ارزی میشود، قدرت چانهزنی کشورها در صحنه سیاسی بینالمللی را نیز افزایش میدهد و به نوعی همگرایی و وابستگی سیاسی متقابل را نیز به همراه دارد. ۴۲ سال است که روابط ایران و مصر در حد دفاتر حافظ منافع است.

رئیس سازمان انرژی اتمی دولت حسن روحانی، شهریور سال 98 نیز مجبور شد یک بار دیگر در پاسخ به مجری شبکه افق تلویزیون به ماجرای آن روز اشاره کند. معرفی کابینه دکتر حسن روحانی به مجلس شورای اسلامی، پیش از موعد قانونی و در روز تحلیف، اگرچه تحسین بسیاری را برانگیخت و آن را اقدام مثبت رئیس دولت ارزیابی کردند، اما عدم حضور زنان در کابینه رئیس جمهوری که بر حقوق زنان تاکیدات زیادی داشت، دلخوری بسیاری از زنان را سبب شد.

«غسان عباس» سفیر سوریه در امارات متحده عربی به رویترز گفت، علیرغم تلاشها برای «اهریمنسازی از رژیم» دمشق، «آیا رویکرد جدیدی در قبال سوریه ایجاد شده است؟ در شرایط عادی، برای تصویب هر لایحهای در کنگره جلب موافقت دستکم ۶۰ سناتور در مجلس سنا الزامی است اما با این حال – یعنی علیرغم اینکه جمهوریخواهان ۵۲ کرسی در مجلس سنا دارند و امکان فنی بازگرداندن تحریمهای هستهای برای آنها در درسترس است – میبینیم که حتی تندترین عناصر آنها، مانند سناتور تام کاتن، چنین بیاحتیاطیای را تجویز نمیکنند.

بهطور مثال، در این سند خواستار اقدامات تجاری علیه چین شده و توصیفی که از روسیه آمده در تضاد با چیزی است که ترامپ میگوید. طبق این یادداشت، «سالم المسلط» رئیس گروه موسوم به «ائتلاف ملی معارضان سوریه»، ماه گذشته، در صدر هیأتی وارد واشنگتن شده است تا دولت آمریکا و جامعه بینالملل را به ادامه اعمال فشار علیه نظام سوریه ترغیب کند.

این همان سفری است که یکی از مهمترین اتفاقات سیاست خارجی بعد از پیروزی انقلاب در آن رخ داد و باراک اوباما، رئیسجمهوری آمریکا، حدود یکربع به صورت تلفنی با حسن روحانی گفتوگو کرد.

معظمی اظهار داشت: از منظر سیاسی ارتباط کشورها با همسایگان خود بسیار حائز اهمیت است و ما باید این موضوع را به عنوان یکی از اصول سیاست خارجی پیگیری کنیم. معظمی گفت: وقتی ما میتوانیم با همسایگان خود دیالوگ کنیم، چرا با هم مجادله حقوقی کنیم.

وقتی کشوری به تجارت گاز با ایران وابسته شد در مناسبات سیاسی، اقتصادی و حتی اجتماعی خود تلاش میکند که ایران را از خود نرنجاند تا در تامین نیاز خود از طریق ایران دچار مشکل نشود. در مورد تأثیرگذاری بر نظم منطقه ای بویژه در خاورمیانه موفق و تأثیرگذار بوده و همچنین سیاست خارجی ایران در تأمین منافع اقتصادی- رفاهی نیز عملکرد قابل قبولی داشته است.

در بازار گاز منطقه، ایران باید تبدیل به پلی شود که تجارت گاز بین کشورها را انجام میدهد و به اصطلاح به هاب گازی منطقه تبدیل شود. مربوط به نیمه دوم است، در نیمه دوم سهم بازار بالا رفت و در نیمه اول چنین نبود بنابراین ما باید همه چیز را در نظر بگیریم یعنی برای وزیر اقتصاد سرمایه گذاری مهم است، برای وزیر اقتصاد پایداری بدهی مهم است، بازار سرمایه برای وزیر اقتصاد مهم است، هزینه مالی تولید برای وزیر اقتصاد مهم است، زمانی که در شرایط رکودی نرخ بهره برداری از ظرفیت پایین است و می خواهم آن را بالا ببرم یکی از راه هایش این است که جریان نقدی cash flow بنگاه اقتصادی تامین شود و لازمه آن این است که هزینه تامین سرمایه در گردش بالا نرود پس بله من کاملا نسبت به نرخ بهره حساس هستم و معتقد هستم کاری که وزارت اقتصاد باید بکند و در دوره ما سعی شد بشود و انشاالله در دوره های بعد باید بشود تحلیل سیستمی راجب به سناریوهای مختلف نرخ چیزهایی است که در اختیار دولت است.

افزایش 42 میلیون تنی ظرفیت تولید سیمان، افزایش 117 درصدی تولید سالانه سیمان، افزایش 80 درصدی تعداد کارخانه های سیمان و رشد 11 پله ای در رتبه بندی جهانی از دیگر دستاوردهای مهم دولت احمدی نژاد در صنعت سیمان به شمار می رود.

در چنین شرایطی است که در سلسلهمراتب منافع ملی، تغییراتی ایجاد میشود. وی افزود: تجارت انرژی از جمله مقولههایی است که علاوه بر تامین نیاز ارزی برای کشور، از منظر ژئوپلیتیک نیز منجر به تقویت قدرت سیاسی ایران میشود. وی افزود: به طور کلی اولویت ایران باید این باشد که به جای حضور در محاکم بینالمللی از منظر دیپلماتیک موضوعات خود را حل و فصل کند.

وی ادامه داد: ایران از منظر منابع طبیعی وضعیت فوقالعادهای دارد که یکی از این منابع خدادادی “گاز طبیعی” است. وی تاکید کرد: موقعیت جغرافیایی ایران از جنبه استراتژیک، بسیار حائز اهمیت است. وی با انتقاد از سیاست های دولت آمریکا در مقابل چین افزود: ترامپ یک جنگ تجاری را با چین آغاز کرد که به بهای از دست رفتن ۳۰۰ هزار شغل و نابودی درآمد بسیاری از کشاورزان منجر شد.