افشای رابطه عمیق «فاکس نیوز» با دولت ترامپ بر اساس پیامهای متنی

آمریکا نه تنها کمکی به از بین بردن داعش در عراق نکرد، بلکه اقدام واشنگتن در ترور سردار سلیمانی به عنوان مرد اول جبهه نبرد با داعش در عراق و سوریه، حکایت از ادعاهای دروغین کاخ سفید دارد. وی افزود: «ما نه تنها به آنها اطلاع رسانی کردیم، بلکه به طور خاص نظر آنها را جویا شده و آن را در سند خود گنجاندیم.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه که سرپرستی هیات مذاکرهکننده روسیه با مقامات آمریکا در ژنو را برعهده داشت تاکید کرد که اعزام نیرو و تجهیزات نظامی به کوبا و ونزوئلا را تائید نمیکند اما آن را منتفی نیز نمیداند. معاون وزیر خارجه روسیه همزمان با رویارویی کشورش با غرب بر سر اوکراین هشدار داد که احتمال اعزام نظامیان روس به کوبا و ونزوئلا در صورت افزایش تنش با آمریکا منتفی نیست.

در پی ناآرامیها در قزاقستان، دبیرخانه سازمان پیمان جمعی آسیای میانه به رهبری روسیه تصمیم گرفت نیروهای نظامی شامل واحدهایی از روسیه، را تحت عنوان «نیروی حافظ صلح» برای کمک به سرکوب معترضان و تثبت اوضاع به قزاقستان اعزام کند. سناتورهای دموکرات در آمریکا پیشنهاد وضع این تحریمها در صورت اعزام نیروی نظامی از سوی روسیه به داخل خاک اوکراین را مطرح کردهاند.

در این بیانیه که پس از دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، صادر شده، آمده است هیاتهای دو طرف تصمیم گرفتند که روابط امنیتی بهصورت کامل به نقش آموزشی، مستشاری، حمایتی و اطلاعاتی تبدیل شود و تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، دیگر هیچ نیروی آمریکایی با نقش رزمی در عراق نخواهد بود.

نویسندگان این نامه به تصمیم ماه سپتامبر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در حمایت رسمی از تلاشهای عربستان برای حمایت از غیرنظامیان اشاره کرد. به گزارش نیویورک تایمز به نقل از مقام های وزارت دفاع آمریکا و دیگر مقام های دولت بایدن، این کشور شمار اندکی از دو هزار و ۵۰۰ نظامی مستقر در عراق را خارج خواهد کرد و نقش باقیمانده نیروها را بازتعریف خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه ادعا شده است که آمریکا به حاکمیت و قوانین عراق احترام میگذارد . گفتگوهای امنیتی ژنو بین روسیه و آمریکا و مذاکرات مسکو با ناتو در بروکسل نتیجهای در راستای کاهش تنش بر سر اوکراین در بر نداشت. نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال به تازگی به نقل از منابع در وزارت دفاع ایالات متحده نوشت مقامات آمریکایی انتظار دارند تا دولت «جو بایدن» در مورد تصمیم دولت قبلی مبنی بر کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق تجدید نظر کند.

از طرف دیگر، شبکه CBS آمریکا نیز در پنجم ژانویه 2021، تلاش کرد تا با انتشار خبری دربارهی دریافت یک فایل صوتی مبنی بر «حمله به ساختمان کنگره آمریکا برای انتقام خون سردار سلیمانی»، خاطرهی یازده سپتامبر را در ذهن مخاطب آمریکایی، تداعی کند. استقلال به این نیست که انسان شعار استقلال بدهد یا حتی مثلاً در زمینههای اقتصادی هم به یک رشد بالایی دست پیدا کند؛ نه، استقلال این است که یک ملت به هویت خود و به عزت خود معتقد و برای او اهمیت قائل باشد، برای حفظ او تلاش و کار کند و در مقابل متعرضین و مستهزئین، شرمندهی اظهارات و جایگاه خود نباشد.

با وجود اظهارنظرهای پراکنده برخی مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی در خصوص ضرورت آغاز جنگی جدید علیه نوار غزه در رسانههای مختلف و انتشار اخبار متعدد از وجود شبح جنگی جدید علیه نوار غزه، بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی میگویند که تجزیه و تحلیلها و اخبار لو رفته از نهادهای امنیتی در تل آویو نشان میدهد که رژیم اشغالگر از چندین مشکل شدید در مواجهه با حماس رنج می برد و به همین دلیل نیز بعید است تا زمانی که راهی برای این مشکلات نیابد، به ماجراجویی جدید علیه نوار غزه دست بزند.

وی اظهار داشت واشنگتن تا پایان سال (جاری میلادی) در عملیات رزمی حضور نخواهد یافت. وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته (جمعه) تصریح کرد که واشنگتن از دخالت روسیه در قزاقستان نگران است و حضور نظامیان روس در قزاقستان را سؤال برانگیز توصیف کرد. خبرگزاری «نووستی» امروز گزارش داد، “ند پرایس” سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به مینسک هشدار داده است که اگر اجازه دهد روسیه از خاک این کشور برای حمله به اوکراین استفاده کند، با واکنش سریع و قاطع غرب مواجه خواهد شد.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، “الکساندر لوکاشنکو” رئیس جمهوری بلاروس پیش از این اعلام کرده بود که در صورت هر گونه اقدام تهاجمی کشورهای عضو ناتو علیه روسیه خاک بلاروس به یک پایگاه نظامی بزرگ برای روسیه تبدیل خواهد شد. تحولات عراق یکی از موضوعات مهم غرب آسیا است که در سال های پس از 2003، به نوعی همه بازیگران خارجی را درگیر خود کرده و نقش ایالات متحده به عنوان یک بازیگر مداخله گر در تحولات منطقه ای غرب آسیا غیرقابل انکار است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این دیدار به نقل از منابع خبری خود گفت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا توافق نامه ای را برای پایان دادن به حضور نظامی ارتش ایالات متحده در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ امضا می کنند و طبق توافق صورت گرفته نقش ایالات متحده در عراق قالب کاملاً مشاوره ای و آموزشی تبدیل خواهد شد.

نخست وزیر عراق پافشاری کرده است که نیازی به حضور نیروهای رزمی خارجی در کشورش نیست. این رهبر سابق حزب سوسیال دموکرات آلمان در حال حاضر و قبل از نامزدی برای حضور در هیئت مدیره گازپروم، ریاست کمیته سهامداران «نورداستریم» و همچنین ریاست هیئت مدیره «نورداستریم2» را بر عهده دارد. نشریه پولیتیکو نیزگزارش داد مقامات آمریکایی و عراقی در حال نهایی کردن طرحی برای تغییر ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق به مستشاری هستند که شامل خروج نظامیان آمریکا نیست و گروهی از این نظامیان برای مدت نامعلوم در خاک عراق باقی خواهند ماند.

از سوی دیگر دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفت که روسیه آماده ادامه مذاکرات است اما در عین حال خواهان نتیجهبخش بودن آن است. بایدن درحالی از کمک به عراق برای مقابله با داعش سخن گفته است که واشنگتن و برخی شرکای غربی-عربی آن از پایه گذاران و حامیان گروه تروریستی داعش شناخته می شوند.

رئیس دفتر امنیت بین المللی در دانشکده سیاست جهانی دانشگاه دولتی روسیه در گفتگو با “نیزاویسمیایا گازیهتا” این مسئله را مورد توجه قرار داد که در هر صورت، مقابله با نفوذ روسیه و چین برای آمریکا از اولویت خاصی برخوردار بوده و حتی مهمتر از نابود کردن تهدیدات تروریستی است و این مسئله در اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا کاملاً است.

به گزارش همشهری آنلاین، دقایقی پیش برخی از رسانههای خبری از احتمال بمب گذاری در ایستگاه مترو شهید بهشتی تهران به نقل از مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی خبر داده بودند که وی در گفتگو با همشهری آنلاین این خبر را تکذیب کرد. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، صدای چند انفجار مهیب امروز شنبه از تل آویو و بندر یافا رژیم صهیونیستی شنیده شد.

سی ان ان گزارش داد که دونالد ترامپ روز جمعه در نشست خبری، دولت اوباما و دولت های پیشین را مقصر شیوع کرونا دانست. ایالات متحده هنوز این سند را به فدراسیون روسیه تحویل نداده، ولی پس از ارسال، به شما اطلاع خواهیم داد. باید بتوان با ابزار کمی و کیفی آن را سنجید.

یکی از مقامهای ارشد سابق کاخ سفید میگوید تاثیرگذاری آن چه مجریان و مفسران فاکس نیوز بر روی آنتن میگفتند بر روی ترامپ بیش از رایزنیهای پشت پرده آنان با کاخ سفید بود و تماشای برنامهها بیشتر بر نظرات ترامپ تاثیرگذار بودند. بر اساس این برنامه، لهستان میزبان هزار و ۷۰۰ نیرو خواهد بود. به گفته وی، 8 هزار و 500 نیرو در حالت آماده باش قرار گرفته اند که در صورت تصمیم ناتو برای فعال سازی نیروهای واکنش سریع، این مسئله اجازه خواهد داد تا سریعاً وارد عمل شوند.

وی ادامه داد: «ما به ارائه کمکهای خود برای تقویت امنیت اوکراین ادامه میدهیم تا آنها بتوانند از خود محافظت کنند. رئیس جمهوری آمریکا با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری انتخابات آتی در عراق گفت خواهان تداوم کمکهای اطلاعاتی به عراق هستیم.

در مقابل آمریکا قاطعانه با این درخواست مخالفت کرده است. این در حالی است که نظامیان روسیه در مرز با اوکراین صفآرایی کردهاند و آمریکا مسکو را به تدارک حمله به اوکراین متهم کرده است.