اصلاح قانون بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی

  • رئیس جمهور: نگاه امام(ره) به مردم تشریفاتی نبود
  • توسعه برنامه­های ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی
  • مرتبط با بخش های نفت، گاز و پتروشیمی
  • هدف از توافق و شرح مختصری از موضوع و محدوده کاری
  • شرح مختصری از نقش ها، مسئولیت ها و تعهدات طرفین
  • نسبت واردات کالاهای مصرفی به مصرف کل (CM/C)

افزایش ده درصدی درآمد ملی موجب 3/1 بهبود در نهادها میشود. در این برآورد بهبود کیفیت نهادها به میزان یک درصد به افزایش تولید ملی تا 7 درصد میانجامد. بطوریکه امروزه بیش از97 درصد اقلام و فرآورده های دارویی و بیش از 50 درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور تولید می شود.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه روز جمعه به وقت محلی چندین معافیت از تحریم ها را در رابطه با فعالیت های هسته ای غیرنظامی ایران امضا کرد. صالح آبادی : تعیین تکلیف کارتخوانهای بانکی به شفافیت فعالیتهای اقتصادی کمک قابل توجهی خواهد کرد. سی و هشتمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه امروز شنبه نهم شهریور ماه، برگزار شد. آخرین گزارش بانک مرکزی نیز نشان میدهد که این رشد حدود هفت درصدی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰ نیز تداوم داشته است. درحالیکه این سازمان اهداف اقتصادی و همگرایی در این عرصه را هدف خود اعلام نموده، نتوانسته است توفیق لازم را در این زمینه حاصل نماید.

در این پژوهش روش تحقیق توصیفی-تحلیلی بوده و برای گردآوری داده ها از روش کتابخانه ای-اسنادی بهره گرفته شده است.پس از تحلیل داده ها در چهارچوب مباحث نظری نتایج حاصل از آزمون فرضیه گویای آن است که نظام های سیاسی متفاوت وسیاست های خارجی گوناگون، رقابت های موجود بین برخی کشور های عضو سازمان اکو و نفوذ قدرت های بزرگ و فرامنطقه ای از مهمترین عوامل سیاسی بوده اند که به عنوان مانع بر تحقق همگرایی اقتصادی در سازمان اکو ایفای نقش کرده اند. در این مطالعه به بررسی رابطه بین رشد اقتصادی، توسعه بخش بانکی و برخی از متغیرهای کلان اقتصادی با استفاده از روش Panel-Varپرداخته شده است. ۲- طبق اصل ۷۷ قانون اساسی ایران که مقرر میدارد «عهدنامهها، مقاولهنامهها، قراردادها و موافقتنامههای بینالمللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد»، در این راستا دولت باید ابتدا ۴۰ سند و پروتکل سازمان همکاری شانگهای را بین دستگاههای مختلف دولتی و حاکمیتی در بخشهای مختلف سیاسی، حقوقی، نظامی، دفاعی و امنیتی، اقتصادی و نیز اجتماعی و فرهنگی توزیع کند و پس از جمعآوری، تلفیق و انطباق کامل اسناد و پروتکلهای سازمان همکاری شانگهای با قانون اساسی، اسناد بالادستی و قوانین و مقررات داخلی، آن را در قالب لایحهای تحت عنوان «لایحه عضویت کامل و دایمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای» تهیه کند که در این روند نقش «وزارت امور خارجه» و «معاونت حقوقی ریاستجمهوری» بسیار تعیینکننده است.

هنوز طرف آمریکایی اراده قطعی خودش را برای لغو موثر تحریمها نشان نداده است و امیدواریم با تغییر رویکرد سابق، آمادگی خودشان را برای کنار گذاشتن فشار حداکثری علیه مردم ما نشان دهند.» وی در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی بحث گام به گام را خواهد پذیرفت گفت: «ایده گام به گام عمدتا یک ایده رسانهای است و تا الان کسی آن را ارائه نکرده است.

فرض بر اینکه اجازه فروش نفت به ایران داده شود اما اگر اجازه حمل و نقل داده نشود نمیتوانیم درآمد موثری در حوزه نفت داشته باشیم.» عمویی در پاسخ به این سوال که آیا میتوانیم منتظر خبر خوبی از این دور از مذاکرات باشیم گفت: «من به ادامه مذاکرات خوشبین هستم ولی مسائل پیچیده است. وی ادامه داد: «مواضع طرفهای اروپایی را که مطالعه میکنیم و اخبار و گفتوگوهایی که آنجا صورت میگیرد نشان میدهد چارچوب نظرات ایران از جهت اینکه اولویت رفع تحریمهاست مورد توجه قرار گرفته است و این میتواند مسیر روشنی را در ادامه مذاکرات به ما نشان دهد.» وی افزود: «در عین حال نباید سادهاندیش باشیم چون مسائل پیچیدهای در مذاکرات وجود دارد.

رؤسای جمهوری ایران و فرانسه با اشاره به ضرورت گسترش رایزنیها، مناسبات و همکاریهای تهران-پاریس، درباره مسائل و موضوعات گوناگون دوجانبه، منطقه ای و بین المللی با یکدیگر گفت وگو کردند. وی تصریح کرد: هماهنگ شده که پایان اردیبهشت سال آینده پرونده مربوط به ایجاد فایلهای مالیاتی برای تمامی افرادی که از سیستمهای پرداخت استفاده میکنند، بسته شود یعنی اشراف نظام اقتصادی کشور بر گردش پرداختهای ریالی در نظام جمهوری اسلامی ایران کامل خواهد شد و فرارهای مالیاتی را به حداقل ممکن خواهد رساند.

بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا واحدهای صنفی که پروتکلهای بهداشتی را رعایت نکنند در مرحله اول اخطار کتبی پلمب دریافت میکنند، در مرحله دوم دستگاه پوز بانکی آنها به مدت دو هفته قطع میشود و در مرحله سوم اگر رعایت نکنند به مدت یک ماه پلمب میشوند. وی در بخش دیگری از اظهارات خود بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض تعهداتش ذیل این توافق تلاش کرد مسئولیت به موفقیت رسیدن مذاکرات وین را متوجه ایران بداند و افزود: در حقیقت ما متقاعد شده ایم که اگر ایران با رویکرد فوریت و سنجش گری با مذاکرات وین برخورد کند، آنگاه قادریم خیلی سریع به یک توافق بر سر بازگشت دوجانبه به برجام دست یابیم و آن را اجرا کنیم.

وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه ای به کنگره اعلام کرد: معافیت از این فعالیتها به تکمیل توافق برای بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام کمک می کند و زمینه را برای بازگشت ایران را نیز به اجرای تعهداتش در برجام فراهم میسازد. وی تصریح کرد: ایالات متحده به طور کامل آماده است تا تحریم هایی را که با تعهداتش در برجام ناسازگار است، بردارد تا ایران بتواند از منافع اقتصادی این توافق بهره مند شود. این مشکلات باید طی پروسه مذاکرات حل شوند تا توافق حاصل شود. سخنگوی دولت گفت: اجرا یا عدم اجرای گام سوم از جانب ایران بستگی به اقدامات طرف اروپایی دارد و نتیجه مذاکرات روزهای اخیر دارد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ «عباس شیراوژن» سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آخرین مصوبات ستاد اظهار داشت: در جلسه اخیر ستاد کرونا چند مصوبه داشتیم. سخنگوی دولت گفت: انفجار رخ داده در پایگاه سمنان در سکو پرتاب صورت گرفته و این انفجار در محل تست بوده نه عملیات پرتاب. به گزارش خبرگزاری شبستان، آیتالله سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی کشور با اشاره به اینکه هدفگذاری دولت در بودجه ۱۴۰۱ برای رشد اقتصادی ۸ درصدی است، گفت: رشد اقتصادی بهعنوان یک ضرورت، نیازمند گروه و جریان پیشتازی است که با شجاعت و همت عالی بتواند آن را در کشور محقق سازد.

موضوع دیگری که در این گزارش به آن اشاره شده این است که اگر گشایش گستردهتری در مراودات بینالمللی حاصل شود، بهگونهای که بار تحریمهای اقتصادی و بهویژه صادرات نفت تعدیل شود، امکان افزایش رشد بخش نفت به حدود 6/ 15درصد وجود خواهد داشت. در اینجا بده-بستانی میان کوتاهمدت و بلندمدت وجود دارد.